Μπρέντφορντ – Μπόρνμουθ 3-1: May the Φορς be with you (hls)

Εννέα λεπτά πριν το τέλος ο Φινλανδός, Μάρκους Φορς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Μπόρνμουθ έγραψε το τελικό 3-1 και έστειλε την Μπρέντφορντ στον τελικό της Championshhip.

Για την Μπρέντφορντ είναι η 10η συμμετοχή της ιστορίας της σε Playoffs του Αγγλικού ποδοσφαίρου, σε όλες τις κατηγορίες. Δεν υπάρχει ομάδα με περισσότερες συμμετοχές.

Αν και ο κόουτς Τόμας Φρανκ μίλησε για εμπειρίες του παρελθόντος η ομάδα του είχε παιδική αντίδραση στο γκολ που δέχτηκε από τον Ντανζούμα μόλις στο 5ο λεπτό, σε φάση που η ίδια εκτέλεσε κόρνερ.

Από εκεί και πέρα όμως οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν. Ισοφάρισαν γρήγορα με πέναλτι, με το 32ο γκολ του Τόουνι φέτος ενώ η Μπόρνμουθ έμεινε με δέκα παίκτες στο 28ο λεπτό με την αποβολή του Μέπαμ.

Οι φιλοξενούμενοι σώθηκαν με την αστοχία των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο αλλά τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο.

Το 2-1 σημείωσε ο Γιάνελτ στο 50ο λεπτό και η λύτρωση ήρθε στο 81ο λεπτό με σκόρερ τον Φορς ο οποίος σημείωσε το τελικό 3-1.

Η εμπειρία τελικά μέτρησε καθώς για δεύτερη σερί χρονιά η Μπρέντφορντ προκρίθηκε στον τελικό των Playoffs της Championship με τον ίδιο ακριβώς τρόπο έχοντας χάσει με 1-0 το πρώτο ματς αλλά πετυχαίνοντας νικη 3-1 στο δεύτερο.