Αρμίνια – Βόλφσμπουργκ 0-3: Σε φόρμα οι ”λύκοι” (hls)

Η Βόλφσμπουργκ πέρασε εύκολα από το Μπίλεφελντ και σκαρφάλωσε στη 3η θέση της βαθμολογίας στο άνοιγμα της 22ης αγωνιστικής.

Η Βόλφσμπουργκ πέρασε εύκολα από το Μπίλεφελντ και σκαρφάλωσε στη 3η θέση της βαθμολογίας στο άνοιγμα της 22ης αγωνιστικής. Πέμπτη νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια για τους φιλοξενούμενους. Οι ”λύκοι” προσπέρασαν την Άιντραχτ και έφτασαν τους 42 βαθμούς.

Η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ελβετό Ρενάτο Στέφεν και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47΄) πήρε μαξιλάρι δύο τερμάτων με τον Στέφεν να σκοράρει 2ο προσωπικό γκολ (5ο συνολικά). Το ματς ”τελείωσε” στο 54ο λεπτό καθώς ο Μαξιμίλιαν Άρνολντ έβαλε τους φιλοξενούμενους με τρία γκολ μπροστά (0-3).

Η Βόλφσμπουργκ ανέβηκε στη 3η θέση της βαθμολογίας (42 βαθμοί), δύο πόντους πίσω από τη Λειψία (47) και εφτά από τη πρωτοπόρο Μπάγερν (49). Η Αρμίνια είναι 3η από το τέλος με μόλις 18 βαθμούς μετά από 21 αγώνες (έχει ματς λιγότερο).

Αρμίνια Μπίλεφελντ: Ορτέγκα Μορένο, Λάουρσεν, Νίλσον, Μπρούνερ, Πίπερ, Πρετλ, Κουνζ, Ντόαν (60′ Γκεμπάουερ), Φλαπ (60΄ Κόρντοβα), Κλος, Βογκοσλάμερ (60′ Οκουγκάβα)

Βόλσφμπουργκ: Κάστελς, Μπρουκς, Οτάβιο, Εμπαμπού, Λακρουά, Άρνολντ (75′ Φίλιπ), Στέφεν (74΄Μπρέκαλο), Γκέρχαρντ, Σλάγκερ (74′ Γκιλαβογκί), Μπακού, Βέγκχορστ