Μπάγερν – Μάιντς 5-2: Ο…τρόμος έγινε θρίαμβος! (hls)

Αν και η Μπάγερν Μονάχου βρέθηκε με την πλάτη στον... τοίχο και πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο του αγώνα με τη Μάιντς, με αντεπίθεση... διαρκείας στο δεύτερο μέρος έκανε την ανατροπή και επικράτησε 5-2!

Αν και η Μπάγερν Μονάχου βρέθηκε με την πλάτη στον… τοίχο και πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο του αγώνα με τη Μάιντς, με αντεπίθεση… διαρκείας στο δεύτερο μέρος έκανε την ανατροπή και επικράτησε 5-2!

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους Βαυαρούς και άνοιξαν το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Μπούρκαρντ, ενώ ο Χακ έκανε στο 44′ το 2-0.

Η Μπάγερν αρχικά μείωσε με τον Κίμιχ σε 2-1 στο 50ο λεπτό, ισοφάρισε με το γκολ του Σανέ στο 55′, ενώ ο Σούλε στο 70ο λεπτό έκανε το 3-2. Ο Λεβαντόφσκι με εκτέλεση πέναλτι στο 76ο λεπτό σκόραρε το τέταρτο τέρμα των γηπεδούχων και ο ίδιος παίκτης στο 83ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Βαυαροί διατήρησαν τη θέση τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga με 33 βαθμούς, δύο περισσότερους από τη δεύτερη Λειψία, ενώ η Μάιντς είναι 16η με μόλις 6 βαθμούς.

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ντέιβις, Αλάμπα, Μπόατενγκ (46′ Σούλε), Παβάρ (46′ Παβάρ), Τολισό (88′ Κόστα), Κίμιχ, Σανέ, Μίλερ (88′ Τσούπο – Μοτίνγκ), Γκνάμπρι (76′ Μουσιάλα), Λεβαντόφσκι

Μάιντς: Ντάμεν, Μπαρέιρο, Μποέτιους (71′ Ονισίβο), Μπροζίνκσι (80′ Στόγκερ), Μπούρκαρντ (80′ Ματέτα), Φερνάντες,  Χακ, Λάτζα, Εμουένε (89′ Παπέλα), Κουάισον (88′ Σαλάι), Σεν Τζάστ