Χαϊντενχάιμ-Φράιμπουργκ 3-2: Νέα ανατροπή στο 93′! (highlights)

Η Χαϊντενχάιμ πέτυχε τρίτη σερί νίκη και θα κάνει τα καλύτερα Χριστούγεννα ούσα πάνω από τη μέση της βαθμολογίας.

Ένα χορταστικό παιχνίδι στην Φότι Αρένα με την ομάδα του Φρανκ Σμιντ να επικρατεί στο 93′ χάρη σε αυτογκόλ του Γκίντερ κι ενώ είχε βρεθεί δύο φορές πίσω στο σκορ. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα που τη φέρνει πάνω από τη μέση της βαθμολογίας στη διακοπή χειμώνα.

Η Φράιμπουργκ, πήγε στο ματς με αρκετές απουσίες και έπαιξε μυαλωμένα για να προηγηθεί στο 7ο λεπτό με τον Χόλερ από ασίστ του Ρολ. Έβγαλε μάλιστα το ημίχρονο χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Σμιντ δούλεψε πολύ καλά το ματς και κατάφερε να παρουσιάσει ένα επιθετικογενές σύνολο που έφερε την ανατροπή.

Αρχικά σε μια γρήγορη μετάβαση ο Ντινκτσί με ωραίο πλασέ ισοφάρισε στο 53′. Η Φράιμπουργκ πήρε εκ νέου το προβάδισμα με πέναλτι που κέρδισε ο Ντόαν και εκτέλεσε εύστοχα ο Χόλερ για το δεύτερο δικό του γκολ. Στο 84′ όμως ήρθε το 2-2 με τον Κλάιντινστ και στο 93΄ το γκολ νίκης με αυτογκόλ του Γκίντερ από γύρισμα του Τραορέ.