Μάιντς – Μπάγερν 1-3: Νίκη μετά από τρία χρόνια (highlights)

Η Μπάγερν νίκησε την Μάιντς μετά από τρία χρόνια στην έδρα της που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

Καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο με τρία γκολ, δοκάρι και πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Η Μπάγερν προηγήθηκε με τον Κομάν μόλις στο 11ο λεπτό (0-1) και έβαλε και δεύτερο με τον Χάρι Κέιν να φτάνει τα 9 γκολ σε 8 αγωνιστικές. Ενδιάμεσα ο Λι είχε δοκάρι για τη Μάιντς μετά από δύσκολη επέμβαση του Ούλραϊχ (13′). Οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο ματς λίγο πριν φύγει το πρώτο μέρος με τον Αντονί Κασί να διαμορφώνει το σκορ του ημιχρόνου (1-2).

Συντήρηση δυνάμεων έκανε η Μπάγερν στην επανάληψη λόγω του φορτωμένου προγράμματος που ακολουθεί σε Γερμανία και Ευρώπη. Η Μάιντς θα μπορούσε να ισοφαρίσει με τις ευκαιρίες του Στέφαν Μπελ, όμως η Μπάγερν με το γκολ του Γκορέτσκα (1-3, 59ο λεπτό) καθάρισε το ματς και νίκησε στο Μάιντς μετά από τρεις διαδοχικές ήττες.

Μάιντς (Μπο Σβένσον): Τσέντερ, Ντα Κόστα, Φαν Ντεν Μπεργκ, Μπελ (84′ Ονισίβο), Φερνάντες (76′ Φερνάντες), Κασί (63′ Λάιτς), Κορ (76′ Ρίχτερ), Μπαρέϊρο, Λι (63′ Μπάρκοκ), Γκρούντα, Αζόρκ,

Μπάγερν (Τόμας Τούχελ): Ούλραιχ, Λάιμερ, Ντε Λιχτ, Κιμ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα (75′ Σαρ), Μουσιάλα (77′ Τσούπο – Μοτίνγκ), Σανέ (77′ Τελ), Κομάν (90′ Μίλερ), Κέιν