Χάιντενχαϊμ – Βέρντερ Βρέμης 4-2 : Έκανε σεφτέ σε “τρύπια” άμυνα… (highlights)

Την πρώτη της νίκη στην Μπουντεσλίγκα πανηγλυρισε η Χάιντενχαίμ με σκορ 4-2 επί της προβληματικής Βέρντερ. Οι Κλάϊντιστ (5' πεν.), Ντίνκσι (44', 68') Μπέστε (74') τα γκολ των γηπεδούχων και οι Ντακς (49'), Βάϊσερ (63') τα γκολ της ομάδας της Βρέμης.

H όρεξη των νεοφώτιστων συνάντησε τις παθογένειες της Βέρντερ και ότι έγινε στο Χάιντενχαϊμ ήταν απόλυτα αντιπροσωπευτικό των συνθηκών κάτω από τις οποίες θα μπορούσε να διαμορφωθεί μια τέτοια νίκη! Ο Κλάιντσιστ με πέναλτι άνοιξε το σκορ στο 5′ κι αυτό η εξέλιξη έπαιξε έναν σημαντικό ρόλο έτσι ώστε στο πρωτο ημίχρονο να επικρατήσουν και στο ψυχολογικό κομμάτι του ματς οι γηπεδούχοι. Στο 44′ ένας πρώην παίκτης της Βέρντερ ο Ντίνκσι έκανε το 2-0.

Αυτή η εξέλιξη ανάγκασε τον προπονητή των φιλοξενούμενων να ρισκάρει βάζοντας στο ματς τον Ντακς – ο οποίος προέρχονταν από τρραυματισμό – με την έναρξη της επανάληψης. Στο 48′ με την παρέμβαση του VAR υποδείχθηκε πέναλτι σε χέρι του Τραορέ. Ο Ντακς εκτέλεσε, ο γκολκίπερ Μίλερ απέκρουσε και με κεφαλιά ο καλύτερος επιθετικός των φιλοξενούμενων μείωσε το σκορ. Κάπου εκείη Βέρντερ έδειξε το καλό της πρόσωπο και αναλαμβάνοντας περισσότερες πρωτοβουλίες έφτασε στην ισοφάρισε με την κεφαλιά του Βάισερ στο 63′

Ο ρυθμός έγινε πολύ πιο γρήγορος και κάπου εκεί μέτρησε η αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων. Στο 68′ πάλι ο Ντίκσι με ένα συρτό κι έξυπνο σουτ ξαναέδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και στο 76′ με άλλη μια “έξυπνη βόμβα” ο Μπέστε, έπειτα από ασίστ του Κλάιντιστ , διανόρφωσε το τελικό 4-2