Μπόχουμ-Χέρτα 3-1: Με Χόφμαν εκτός ζώνης υποβιβασμού (hls)

Με πρωταγωνιστή τον Φιλίπ Χόφμαν η Μπόχουμ νίκησε 3-1 την Χέρτα Βερολίνου στο "Vonovia Stadion" και βγήκε για πρώτη φορά φέτος από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Με τον καλύτερο τρόπο επανεκκίνησε η Bundesliga για τη Μπόχουμ, η οποία επικράτησε 3-1 της Χέρτα Βερολίνου για την 16η αγωνιστική και για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν δεν θα βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία.

Δείτε τα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.

Ο Χόφμαν με κεφαλιά στο 22ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 34′ είχαν δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στέγκερ.

Το ημίχρονο έκλεισε με δεύτερο γκολ για την ομάδα του Τόμας Λέτς και πάλι από ασίστ του Φέρστερ, με τον Κέβιν Σλότερμπεκ στο 44′ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ καριέρας στη μεγάλη κατηγορία.

Η Μπόχουμ “κλείδωσε” τη νίκη στο 56′ μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και ενέργεια του Αντβί-Αντέι και σουτ του Χόφμαν μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κρίστενσεν για το 3-0.

Η αντίδραση της Χέρτα άργησε να έρθει με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι σε κεφαλιά του Ενγκανκάμ στο 77′, ενώ το γκολ ήρθε δέκα λεπτά μετά από τον Σερντάρ.

Με τη νίκη αυτή η Μπόχουμ έφτασε τους 16 βαθμούς, ενώ η Χέρτα παρέμεινε στους 14.