Σάλκε-Μπόχουμ 3-1: Πήρε το ντέρμπι η Σάλκε (hls)

Η Σάλκε νίκησε με 3-1 τη Μπόχουμ ,και την άφησα ουραγό χωρίς βαθμό στην βαθμολογία της Μπουντεσλίγκα μετά από έξι αγωνιστικές.

Η Σάλκε μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Υ=Τερόντε για ν ανοίξει το σκορ στο 7ο και το 15ο λεπτό του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και έχασαν ευκαιρίες με τους Χόλτμαν και Τζόλερ ενώ έμειναν πίσω στο σκορ όταν στο 38′ ο Ντρέξλερ σημείωσε με κοντινό πλασέ το 1-0.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η Μπόχουμε ισοφάρισε στην πρώτη ευκαιρία της στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τζόλερ, όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια, πίεσαν αρκετά και με αυτογκόλ του Μάτσοβιτς μετά από σουτ του Μορ πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 73′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πόλτερ (πρώην παίκτης της Μπόχουμ) με υπέροχη εκτέλεση με κεφαλιά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.