Μπάγερν Μ. – Άουγκσμπουργκ 1-0 : Μια άτυχη στιγμή (hls)

Το χέρι του Όξφορντ έκρινε την Βαυαρική μονομαχία στην Αλιάντς Αρένα. Η Μπάγερν Μονάχου με πέναλτι του Λεβαντόβσκι νίκησε δύσκολα 1-0 την Άουγκσμπουργκ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με xGoals… 0,2 για την Μπάγερν Μονάχου και 0,1 για την Άουγκσμπουργκ.

Αυτό τα λέει όλα.

Δείτε ΕΔΩ τα highlights

Οι πρωταθλητές είχαν δύο καλές στιγμές στο πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου με Λεβαντόβσκι (46′) και Κίμιχ (63′) και τελικά σώθηκαν από το λάθος του Όξφορντ ο οποίος σταμάτησε την μπάλα με το χέρι – κατά λάθος – σε κεφαλιά του Λεβαντόβσκι.

Ο Πολωνός πέτυχε το 23ο γκολ σε 19 παιχνίδια απέναντι στην Άουγκσμπουργκ και έδωσε την λύση στο 82ο λεπτό.

Το παιχνίδι άνοιξε και η Μπαγερν βρήκε κι άλλες ευκαιρίες ως το τέλος με καλύτερη το δοκάρι του Κίμιχ (85′) αλλά το ματς έληξε 1-0.

Ιστορική νίκη για τον Τόμας Μίλερ που έφτασε τις 300 στην Μπουντεσλίγκα και είναι ο πρώτος παίκτης που δεν είναι τερματοφύλακας και φτάνει σε αυτόν τον αριθμό, τις 150 νίκες έφτασε και ο Γιόζουα Κίμιχ.

Μπάγερν Μ. : Νόιερ – Παβάρ, Νιανζού, Ουπαμεκανό, Ρίτσαρντς (57′ Ντέιβις) – Κίμιχ, Γκορέτσκα (57′ Ζάμπιτσερ) – Γκνάμπρι (46′ Μουσιάλα), Μίλερ (90+ Στάνισιτς), Σανέ (65′ Κομάν) – Λεβαντόβσκι

Άουγκσμπουργκ : Γκίκεβιτς – Γκούμνι (64′ Φράμπεργκερ), Χάουβελεουβ, Όξφορντ – Καλιτζούρι, Μάιερ (64′ Μοράβεκ), Ντορς, Ιάγκο – Χαν (78′ Γκρέγκοριτς), Βάργκας (56′ Ζεκίρι), Νίντερλεχνερ (56′ Πέπι)