Bundesliga: Τα στιγμιότυπα της 7ης αγωνιστικής (hls)

Η έβδομη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε! Το Novasports.gr σας προσφέρει το πανόραμα και τα highlights των εννέα αναμετρήσεων στο «πιάτο» σας.

Κολωνία-Γκρόιτερ Φιρτ 3-1

Η ουραγός του πρωταθλήματος με μόλις έναν βαθμό συγκομιδής, πήρε προβάδισμα με το γκολ του Μάγιερχοφερ στο 7ο λεπτό του αγώνα ενώ είχε διπλή ευκαιρία με δοκάρια του Ντούτζιακ στο 32′

Η Κολονία επέστρεψε εντελώς διαφορετική στο δεύτερο ημίχρονο. Πίεσε τον αντίπαλο, δημιούργησε 5 φάσεις στα πρώτα 15 λεπτά της επανάληψης και σκόραρε δύο φορές. πρώτα με τον Άντερσον στο 50ο λεπτό και στη συνέχεια με τον Σκιρι στο 55′.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, πίεσαν την Κολονία όμως δεν απείλησαν ουσιαστικά, δεχόμενοι μάλιστα τρίτο γκολ σε αντεπίθεση των γηπεδούχων με τον Σκιρί να σκοράρει για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Χέρτα Βερολίνου-Φράιμπουργκ 1-2

Η Φράιμπουργκ έμεινε πιστή στη συνήθεια της να σκοράρει νωρίς στα παιχνίδια της στη φετινή Μπουντεσλίγκα και με κεφαλιά του Λίνχαρντ άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό.

Η Χέρτα πληγώθηκε ξανά από στατική φάση επιβεβαιώνοντας ότι είναι η ομάδα με τη χειρότερη επίδοση φέτος στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς προβλήματα για την ομάδα του Στράιχ, καθώς οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν απειλητικές στιγμές.

Η είσοδος του Κριστόφ Πιόντεκ στο δεύτερο ημίχρονο τόνωσε επιθετικά τους γηπεδούχους. Ο Πολωνός ισοφάρισε στο 70ο λεπτό, ο Εκέλενκαμπ είδε τη μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι και αφού η Φράιμπουργκ γλίτωσε τα χειρότερα ήρθαν γι’ αυτήν τα καλύτερα. Ξανά από στατική φάση, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο τελικό 2-1 με γκολ του Πέτερσεν στο 78ο λεπτό.

Στουτγκάρδη-Χόφενχαϊμ 3-1

Η Στουτγκάρδη νίκησε με 3-1 τη Χοφενχάιμ και με την πρώτη νίκη από την πρεμιέρα του πρωταθλήαμτος έρφτασε τους 8 βαθμούς, για την 7η αγωνιστική του γεμανικού πρωταθλήματος. Γκολάρα ο κορυφαίος Μαυροπάνος.

H Στουτγκάρδη άνοιξε το σκορ με τον Κεμπφ με κεφαλιά στο 18′ από κόρνερ του Μαρμούς και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη, παρά την αντίδραση της Χοφενχάιμ που απείλησε με τον Κράμαριτς και είχε δοκάρι με τον Μπεμπού ένα λεπτό πριν το γκολ του Κεμπφ, δεύτερο στη σεζόν.

Το 2-0 έκανε στο 60′ με καταπληκτική ατομική προσπάθεια ο Μαυροπάνος, δεύτερο γκολ στη σεζόν και το 3-0 ο Μάσιμο στο 81′. Ο Λάρσεν μείωσε στο 84′ σε 3-1.

Βόλφσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 1-3

Η Γκλάντμπαχ του Άντι Χούτερ μπήκε δυναμικά στο γήπεδο και πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο εφτάλεπτο με τους Έμπολο (5′) και Χόφμαν (7′).

Οι γηπεδούχοι άλλαξαν σχήμα, ρίσκαραν με το πρέσινγκ στην επίθεση και μείωσαν με τον Βάλντσμιντ (24′) αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και πάλι η Γκλάντμπαχ ήταν πιο επικίνδυνη.

Προσεκτικοί και οι δύο στο ματς μέχρι την αποβολή του Λακρουά στο 76ο λεπτό για τους γηπεδούχους με δεύτερη κίτρινη για πέναλτι στον Έμπολο.

Ο Στιντλ δεν μπόρεσε να σκοράρει από την άσπρη βούλα για να κλειδώσει την νίκη για την Γκλάντμπαχ κάτι που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, μετά από πολλές χαμένες ευκαιρίες, με τον Σκάλι στις καθυστερήσεις.

Μπήκε τέλος στο μεγαλύτερο αήττητο σερί της Βόλφσμπουργκ εντός έδρας στην Μπουντεσλίγκα καθώς μετρούσε δώδεκα νίκες και τέσσερις ισοπαλίες απέναντι στην Γκλάντμπαχ από το 2003 και μετά.

Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ 2-1

Σε απόσταση ενός πόντου από την κορυφή της Bundesliga η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία επιβλήθηκε 2-1 της Άουγκσμπουργκ για την 7η αγωνιστική.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης το γεγονός ότι ο Μάρκο Ρόις έγινε ο πρώτος στην ιστορία της ομάδας του που έχει 100 γκολ και 100 ασίστ!

Οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με το πέναλτι του Ραφαέλ Γκερέιρο, σε παράβαση του Γκιουβελού στον Μάλεν.

Η Άουγκσμπουργκ ισορρόπησε την κατάσταση στο 36′, όταν μετά από σουτ του Μέγερ η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στο ριμπάουντ ο Ζεκίρι την έστειλε απλά στα δίχτυα για το 1-1 με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Η ομάδα του Ρόζε πήρε ξανά το προβάδισμα στο 51′ με τον Γιούλιαν Μπραντ να νικά τον Γκίκιεβιτς με σουτ έξω από την περιοχή μετά από ωραία αντεπίθεση.

Η Άουγκσμπουργκ βρήκε άμεσα γκολ, στο 52′, με τον Ζεκίρι, όμως το τέρμα του επιθετικού των φιλοξενούμενων ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Ακάνζι.

Η Μπορούσια θα μπορούσε να είχε σφραγίσει τη νίκη σχετικά νωρίς στο ματς, όμως τόσο ο Μάρκο Ρόις στο 56′, όσο και ο Τοργκάν Αζάρ δέκα λεπτά αργότερα σημάδεψαν το δοκάρι της Άουγκσμπουργκ.

Λειψία-Μπόχουμ 3-0

Στο πρώτο ημίχρονο η Λειψία ήταν εξαιρετική δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και είτε ο εξαιρετικός Ρίεμαν, είτε η αστοχία την κράτησαν στο μηδέν. Ο Φόρσμπεργκ είχε δοκάρι και άλλες 2 τελικές, χωρίς επιτυχία, ενώ ο Πόουλσεν στην 300η συμμετοχή του με 5 δικές του φάσεις δε βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και η Μπόχουμ κρατούσε με ευκολία το μηδέν, καθώς μέχρι το 65′ δεν υπήρχε καν φάση. Στο 69′ ο Μαρς έριξε στο παιχνίδι τους Ζομποζλάι και Αντρέ Σίλβα και 1 λεπτό αργότερα οι 2 τους συνδυάστηκαν για το 1-0.

Η “καταιγίδα” είχε διάρκεια 8 λεπτών και έφερε άλλα 2 γκολ για τον Ενκουνκού, ο οποίος στις 10 τελευταίες αναμετρήσεις με την Λειψία μετράει 9 γκολ και 3 ασίστ. Στο 73′ και το 78′ με ισάριθμα πλασέ ο Γάλλος σφράγισε τη νίκη των γηπεδούχων. Όσο κι αν προσπάθησε ο Πόλτερ στη συνέχεια, το γκολ της τιμής για την Μπόχουμ δεν ήρθε.

Μάιντζ-Ουνιόν Βερολίνου 1-2

Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη με τον Αβονίγι να σκοράρει δύο γκολ σε πέντε λεπτά.

Η Μάιντζ άνοιξε το σκορ στο 39′ με τον Ίνγκβαρτσεν, ο οποίος ήταν παίκτης της Ουνιόν για τρία χρόνια! Όμως η ομάδα του Βερολίνου έβγαλε αντίδρασε και με MVP τον Αβονίγι (69′ και 74′) έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη!

Με αυτή την επικράτησοι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στους 12 βαθμούς και την 7η θέση, ενώ οι γηπεδούχοι που τελείωσαν με 10 το ματς λόγω αποβολής του Κορ στο 90+2′, έμειναν στους 10 και την ένατη θέση.

Μπάγερν Μονάχου-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2

Μεγάλη έκπληξη και σπουδαία (πρώτη) νίκη με ανατροπή για την επόμενη αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Μόναχο.

Το πρώτο της τρίποντο απέναντι στην καλύτερη ομάδα της χώρας πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής (3/10) η Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ήρωα τον Κέβιν Τραπ, ο οποίος έπιανε τα… πάντα όλα των παικτών της Μπάγερν Μονάχου και οδήγησε τον σύλλογο στην παρθενική του νίκη στην Bundesliga φέτος.

Ο έμπειρος τερματοφύλακας νικήθηκε μόνο στο 29΄ από τον Γκορέτσκα, αλλά η Αϊντραχτ απάντησε άμεσα και ισοφάρισε στο 32΄ με κεφαλιά του Χιντερέγκερ.

Το γκολ που έδωσε το τρίποντο στην ομάδα της Φρανκφούρτης ήρθε από τον Κόστιτς στο 83′.

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Λεβερκούζεν 0-4

Την κορυφή στη Bundesliga απολαμβάνει η εκπληκτική εφέτος Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Η ομάδα του Τζεράρντο Σεοάνε ευνοήθηκε από την ήττα της Μπάγερν νωρίτερα, πέρασε σαν “σίφουνας” από την έδρα της Αρμίνια Μπίλεφελντ, επικρατώντας 4-0 και ισοβαθμεί με την πρωταθλήτρια Γερμανίας στους 16 βαθμούς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τις “ασπιρίνες” ήταν ο Πάτρικ Σίκ που σκόραρε δις (24΄, 57΄) και είχε μία ασίστ στο 0-1 του Ντιαμπί στο 18΄. Τον επίλογο έγραψε στις καθυστερήσεις ο Κέρεμ Ντέμιρμπαϊ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.