Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 4-0: Η μία έβαζε η άλλη έχανε… (hls)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 4-0 της Γκλάντμπαχ σε αγώνα για την 2η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν στις πρώτες δύο επισκέψεις τους στην περιοχή της Μπορούσια. Πρώτα στο 3ο λεπτό όταν ο Μπάκερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και ο Ζόμερ με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ.

Το 2-0 πέτυχε στο 8ο λεπτό ο Τσέχος επιθετικός Σικ, που μετά το εξαιρετικό γι’ αυτόν Euro, άνοιξε λογαριασμό στη σεζόν για τη Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 15 με τον Χόφμαν και χαμένο πέναλτι με τον Στιντλ και τον τερματοφύλακα Χράνττετσκι να απομακρύνει.

Στο 55′ ο Ντιαμπί σκόραρε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική διαμορφώνοντας το 3-0 και στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σικ σημάδεψε το δοκάρι.