Bundesliga : Στέψη για Μπάγερν… Λύκοι στο Champions League (hls)

Ο τίτλος ξανά στην Μπάγερν... μέσω Ντόρτμουντ. Η Μπορούσια νίκησε 3-2 την Λειψία και έχρισε πρωταθλήτρια για ακόμη μια χρονιά την Βαυαρική ομάδα βοηθώντας παράλληλα την δική της προσπάθεια για είσοδο στην τετράδα. Νίκη τετράδας για την Βόλφσμπουργκ άνετα, απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ – ΛΕΙΨΙΑ 3 – 2

Η Ντόρτμουντ πήγε στην μάχη με την Λειψία για την είσοδο στην τετράδα χωρίς το μεγάλο όπλο της. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού ο Νορβηγός φορ Χάλαντ. Τιμωρημένος και ο Μπέλινγχαμ. Ο Γιούλιαν Νάγκελσμαν άλλαξε τέσσερα πρόσωπα για την Λειψία σε σχέση με τον ημιτελικό κυπέλλου απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης. Μόλις δεύτερη φορά βασικός ο Κορεάτης φορ Χουάνγκ.

Η Μπορούσια πήρε γρήγορα το προβάδισμα με τον Ρόις (7′) από ασίστ του Αζάρ σε ένα ματς που άρχισε με εντυπωσιακό ρυθμό. Καλύτερη από την Λειψία, άργησε αλλά πέτυχε και δεύτερο γκολ με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου και σκόρερ τον Σάντσο (51′).

Οι αλλαγές του Γιούλιαν Νάγκελσμαν άλλαξαν και την εικόνα του αγώνα. Η Λειψία ισοφάρισε το ματς σε δεκαπέντε λεπτά. Μείωσε με στημένη μπάλα και σκόρερ τον Κλόστερμαν (63′) ενώ ισοφάρισε με τον Ντάνι Όλμο (77′).

Ο Σάντσο όμως είχε άλλη ιδέα για το ματς. Άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Γκερέιρο και σκόραρε το δεύτερο γκολ του στο παιχνίδι για να γράψει το τελικό 3-2 στο 87ο λεπτό.

Με την ήττα της Λιεψίας η Μπάγερν κατέκτησε το πρωτάθλημα πριν αρχίσει το ματς της απέναντι στην Γκλαντμπαχ.

Η Ντόρτμουντ πλέον έχει και πάλι πολλές ελπίδες για να είναι στην τετράδα και το επόμενο Champions League.

Ντόρτμουντ : Χιτς (46′ Μπούρκι) – Πίστσεκ, Ακάντζι, Χουμελς, Γκερέιρο – Νταούντ (60′ Ντιλέινι), Τσαν – Ρέινα (82′ Κνάουφ), Ρόις, Σάντσο – Αζάρ (72′ Μπραντ)

Λειψία : Γκούλατσι – Κλόστερμαν (82΄Χάλστενμπεργκ), Ουπαμεκανό, Όρμπαν – Χένριχς (64′ Μουκιέλ), Ζάμπιτσερ, Καμπλ (75′ Λάιμερ), Ανχελίνιο (75′ Χαϊνταρά) – Όλμο, Φορσμπέργκ (64′ Κλάιφερτ) , Χουάνγκ

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡ. – ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 0 – 0

H Λεβερκούζεν απώλεσε τις τελευταίες ελπίδες της για έξοδο στο Champions League. Η Βέρντερ επίσης καιγόταν για βαθμούς στην μάχη για την παραμονή. Οι δύο ομάδες πρόσεξαν να μην χάσουν και τα κατάφεραν με το τελικό 0-0.

Κατοχή μπάλας για τους φιλοξενούμενους αλλά λίγες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Λίγο πριν το τέλος αποβλήθηκε ο Ντίνκσι για τους γηπεδούχους ο οποίος θυσιάστηκε για να μην δεχτεί γκολ η Βέρντερ σε αντεπίθεση του Αμίρι.

Βέρντερ Βρ. : Παβλένκα – Γκέμπρε Σελασιέ, Βελίκοβιτς, Μοϊσάντερ, Αουγκουστίνσον – Γκρος (82′ Μέβαλντ), Έγκενσταϊν, Μπιτένκουρ (57′ Οσάκο) – Σάρτζεντ (82′ Ντίνκσι), Σέλκε, Φούλκρουγκ (57′ Ρασίκα)

Λεβερκούζεν : Χραντέτσκι – Τα, Ντράγκοβιτς, Ταπσόμπα, Σίνκραβεν (46′ Γουέντελ) – Παλάσιος (82′ Αμίρι), Ντεμίρμπαϊ (74′ Σ. Μπέντερ) – Μπελαράμπι (62′ Ντιαμπί), Βιρτς, Μπέιλι (46′ Γκρέι) – Σικ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ – ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ 3 – 0

Για την Βόλφσμπουργκ η νίκη ήταν απαραίτητη στην προσπάθεια να κρατήσει την θέση στην πρώτη τετράδα που οδηγεί στο Champions League. Η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ έδειξε γρήγορα ποιός είναι το αφεντικό στο γήπεδο καθώς προηγήθηκε με το όμορφο γκολ του Μπρέκαλο (12′).

Ο Μπρέκαλο ήταν τελικά ο πρωταγωνιστής της καθαρής και εύκολης νίκης των Λύκων που έφτασαν στο τελικό 3-0 με χατ-τρικ του Κροάτη επιθετικού. Πέτυχε άλλα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο (63′ και 90′).

Βόλφσμπουργκ : Καστέιλς – Μπαμπού (70′ Γκέρχαρντ), Λακρουά, Μπρουκς, Οτάβιο (90+ Ρουσιγιόν)- Σλάγκερ, Άρνολντ, Φίλιπ (82′ Γκιλαβογκί) – Μπάκου, Μπρέκαλο (90+ Βίκτορ), Βέγκχορστ

Ουνιόν Βερολίνου : Λούτε – Φρίντριχ, Κνόχε, Σλότερμπερκ (69′ Μπιούλτερ) – Τρίμελ (75′ Ρίερσον), Γκρίσμπεκ, Λεντς (69′ Γκίσελμαν)- Γκέντντερ, Ίνγκβαρτσεν (46′ Έντο) – Μούσα (69′ Κρούζε), Πογιάνπαλο

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ – ΣΑΛΚΕ 4 – 2

Ματς δίχως άγχος ανάμεσα σε ομάδες δίχως κίνητρο. Η υποβιβασμένη Σάλκε του μάνατζερ Δημήτρη Γραμμόζη σκόραρε με τον Ουτ (12′) και πήρε γρήγορα το προβάδισμα ενώ πέτυχε και δεύτερο γκολ σε στημένη φάση με σκόρερ τον Μουστάφι (42′) για να λήξει το ημίχρονο 0-2.

Δεν είναι η πρώτη φορά όμως που καταρρέει φέτος η Σάλκε. Δέχτηκε τέσσερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε δίκαια. Για τους γηπεδούχους σκόραραν Κράμαριτς (47′), Ακπογκούμα (51′), Μπάουμγκαρτνερ (60′), Μπεμπού (64′).

Χόφενχαϊμ : Μπάουμαν – Καντεράμπεκ, Πος, Ακπογκούμα, Σεσενιόν – Σαμασέκου (85′ Ρούντι), Γκρίλιτς, Μπάουμγκαρτνερ (90+ Γκατσίνοβιτς) – Μπεμπού (85′ Μπάιερ), Σκοβ (46′ Ανταμιάν), Κράμαριτς

Σάλκε : Φέρμαν – Μπέκερ, Μουστάφι, Οτσίπκα – Σεπφ (73′ Καπαρός), Σερντάρ (67′ Μπόζντογκαν), Κολάσινατς – Φλικ, Χαρίτ (73′ Σκρίμπσκι) – Χούντελαρ (85′ Μέρκαν), Ουτ (85′ Χόπε)

Το βράδυ της Παρασκευής η Στουτγκάρδη νίκησε την Άουγκσμπουργκ με 2-1. Θυμηθείτε εδώ τι συνέβη στο ματς.