Στουτγκάρδη-Αουγκσμπούργκ 2-1: Σε μπελάδες οι φιλοξενούμενοι (hls)

Η αδιάφοροι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 2-1 και έβαλαν σε μπελάδες την Άουγκσμπουργκ.

Μετά από αυτή την ήττα οι φιλοξενούμενοι κινδυνεύουν με υποβιβασμό. Επί του παρόντος βρίσκονται στην 13 θέση του Γερμανικού πρωταθλήματος, έχοντας 33 βαθμούς.

Όσον αφορά στον αγώνα η Αουγκσμπούργκ ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως η αναποτελεσματικότητα της, της στέρησε μια πολύ σημαντική νίκη. Συγκεκριμένα δημιούργησε 20 ευκαιρίες για γκολ, όμως μόλις μία κατέληξε στα δίχτυα του Μπρέντλοου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, με πολύ όμορφο σουτ του Φόρστερ μέσα από την περιοχή. Ωστόσο, η ομάδα του Βεινζίερλ έδειξε χαρακτήρα, Ισοφάρισε με τον Νιντερλέχνερ στο 59′ και προσπάθησε να προηγηθεί. Όμως 15 λεπτά αργότερα ο Κάλατζιτζ κόντρα στην ροή του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-1) με μια δυνατή κεφάλια.

Ήταν ένας θεαματικός αγώνας, με πολύ καλό ρυθμό και εντυπωσιακές ενέργειες από τους παίκτες και των δύο ομάδων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Στουτγκάρδη: Σόσα, Μαυροπάνος, Μάσιμο, Κλέμεντ, Κέμπφ, Κάλατζιτζ, Φόρστερ, Έντο, Ντιντάβι, Μπρέντλοου, Αντόν

Αουγκσμπούργκ: Βάργκας, Ρίχτερ, Όξφορντ, Νιντερλέχνερ, Μόραβεκ, Κεντίρα, Ιάγκο, Χαν, Γκάμι, Γκουγιέλιου, Γικιεβίτς