Μπουρκίνα Φάσο – Σενεγάλη 1-3: Προκρίθηκε στον τελικό!

Η Σενεγάλη επιβλήθηκε της Μπουρκίνα Φάσο και εξασφάλισε την συμμετοχή της στον τελικό του Κόπα Άφρικα όπως και το 2019!

Η Σενεγάλη νίκησε στα ημιτελικά την Μπουρκίνα Φάσο με 3-1 και εξασφάλισε την συμμετοχή της στον τελικό του Κόπα Άφρικα όπως είχε κάνει και το 2019, εκεί που είχε ηττηθεί όμως από την Αλγερία με 1-0.

Η ομάδα των Σισέ, Μανέ, Κουλιμπαλί Μεντί, ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε τη νίκη.

Πλέον περιμένει είτε την Αίγυπτο είτε το Καμερούν στον τελικό που θα διεξαχθεί στις 6 Φεβρουαρίου.

Στο 70 ο Ντιαλό έβαλε την Σενεγάλη μπροστά στο σκορ και έξι λεπτά αργότερα ο Ιντρίσα Γκέιγ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0! Αμφότεροι αγωνίζονται στην Παρί.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ με τον Τουρέ όμως ο Μανέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 87, που σφράγισε το εισιτήριο του τελικού για την Σενεγάλη. Ο Σισέ μπήκε ως αλλαγή στο παιχνίδι στις καθυστερήσεις.