Μπράουνσβαϊγκ-Μαγδεμβούργο 1-2: Διπλό σωτηρίας (hls)

Το Μαγδεμβούργο πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Άιντραχτ Μπράουνσβαϊγκ και ξέφυγε επτά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη βάζοντας σε κίνδυνο τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ισόβαθμες στην αναμέτρηση και με τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη συνεπώς ήθελαν βαθμούς για να νιώσουν ασφαλείς.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και σκόραραν στο 22ο λεπτό με ένα πολύ ωραίο γκολ του Κβάρτενγκ ύστερα από ασίστ του (κορυφαίου Ατίκ) σε γρήγορη μετάβαση από ανάκτηση της μπάλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπράουνσβαϊγκ θέλησε να απαντήσει, αλλά ο Ίτο με ένα φαταστικό γκολ στο γάμα, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έκανε το 2-0.

Αυτό έβαλε πίεση στους γηπεδούχους που το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο σκορ με κεφαλιά του Ουζά λίγα λεπτά μετά χωρίς να καταφέρουν στα εναπομείναντα λεπτά να φτάσουν τουλάχιστον στην ισοφάριση.