Καϊζερσλάουτερν – Σαντχάουζεν 2-2 : Το “ηθικό” πλεονέκτημα του αουτσάϊντερ! (hls)

Ισόπαλο με σκορ 2-2 έληξε το ματς στο "Φριτς Βάλτερ Στάντιον" του Καιζερσλάουτερν ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Σαντχάουζεν. Οι Τόμιακ (35'), Κράους (76'πεν) τα γκολ των γηπεδούχων και οι Κουτούκου (7') Εβίνα (80') τα γκολ των φιλοξενούμενων.

Καλύτερα ξεκίνησε η Σαντχαουζεν. Πιο μεθοδική και “διαβασμένη” σκοράροντας με τον Κουτούκου στο 7′. Η “Λάουτερν” ανέβασε ρυθμό μετά το ημίωρο και ισοφάρισε με τον Τόμιακ, έπειτα από φάση διαρκείας και… VAR στο 35′. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και στο 76′ έπειτα από κεφαλιά στο χέρι του Ελ Γκαντιουί με την συνδρομή του VAR η μπάλα στήθηκε στο σημείο του πέναλτι. Από εκεί ο Κράους έκανε το 2-1 αλλά κάπου εκεί φάνηκε η δύναμη της θέλησης της Σαντχάουζεν η οποία δεν το έβαλε κάτω! Έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, το πέτυχε με κεφαλιά του Καμερουνέζου Εβίνα στο 80′ και ήταν η ομάδα που έψαξε με αξιώσεις το γκολ της… υπέρβασης στις καθυστερήσεις.. Δεν το πέτυχε αλλά άξιζε να πανηγυρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας στην προσπάθειά της να μείνει στην κατηγορία!