Χάιντενχαϊμ – Ντάρμσταντ 1-0 : Πρώτη νίκη σε ντέρμπι (hls)

Ένα γκολ του Μπέστε λίγο πριν το τέλος έδωσε στην Χάιντενχαιμ την νίκη στο ντέρμπι με την Ντάρμσταντ με 1-0. Χαμός στην μάχη για την άνοδο.

Χαμηλός ρυθμός που βοήθησε στο πρώτο ημίχρονο την πρωτοπόρο της βαθμολογίας και καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα, Ντάρμσταντ.

Μοναδική καλή στιγμή ένα δοκάρι του Μάινκα (21′) σε εκτέλεση κόρνερ για την Χάιντενχαϊμ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο με την κεφαλιά του Σέπνερ που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Σούχεν (52′).

Τελικά εκμεταλλεύτηκαν για 14η φορά φέτος λάθος αντιπάλου και με τον Μπέστε, κράτησαν το καλύτερο για το τέλος, επικρατώντας 1-0 στο 89ο λεπτό.

Χάιντενχαϊμ : Μίλερ – Μπους, Μάινκα, Ζίερσλεμπεν, Φέρενμπαχ – Πικ (Σέσα), Σέπνερ (Μπούρνιτς), Μαλόουνι, Μπέστε (Τόιερκαουφ) – Τομάλα (Σίμερ), Κλάιντινστ

Ντάρμσταντ : Σούχεν – Ρίντελ, Τσίμερμαν, Ίσεργουντ – Ρόνσταντ (Μπένετς), Χόλαντ, Σνέλχαρντ (Γκιάσουλα), Κάριτς – Μέλεμ (Βάρμινγκ), Χόνζακ (Στογίλκοβιτς), Τιτς