Γαλλία – Τσεχία 95-60: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό (hls)

Οι "τρικολόρ" ανέβασαν την απόδοση τους αισθητά στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό τους ήταν αρκετό ώστε να φτάσουν στην νίκη.

H Γαλλία υποδέχτηκε στο Παρίσι για τον 11ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου την Τσεχία με τους “τρικολόρ” να παίρνουν μια εμφατική νίκη με σκορ 95-60.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή εικόνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όπου και προηγήθηκαν και με διάφορα η οποία έφτασε και τους 12 πόντους στην συνέχεια όμως η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τα δεδομένα να είναι πολύ υπέρ των Γάλλων.

Η ομάδα του Κολέ βελτίωσε αισθητά την άμυνα της, πίεσε πάρα πολύ τον αντίπαλο της και εκμεταλλεύτηκε σε μεγάλο βαθμό την υπεροπλία που διαθέτει σε όλα τα επίπεδα.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γιαμπουσέλι και Λουβαβού – Καμπαρό που σημείωσαν από 16 πόντους με τον Γκομπέρ να προσθέτει άλλους 14, στην αντίπερα όχθη ο Χρούμπαν σκόραρε 14 πόντους και 12 είχε ο Μπάλβιν. Στο 6-1 πλέον το ρεκόρ των Γάλλων και στο 3-4 αυτό των Τσέχων.

Τα δεκάλεπτα: 18-27,20-15, 28-8, 29-10.