Μ. Βρετανία – Τουρκία 71-85: Με το δεξί ο Αταμάν (hls)

Νίκη και δεύτερη θέση στον όμιλο για την Τουρκία, πίσω από την Ελλάδα, καθώς στην επιστροφή του Εργκίν Αταμάν στον πάγκο επικράτησαν με 85-71 των Βρετανών.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά του ότι έχασαν στο πρώτο δεκάλεπτο διαφορά δέκα πόντων και βρέθηκαν πίσω, στη συνέχεια κυριάρχησαν.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Ο Λάρκιν αν και δεν… ξεζουμίστηκε από τον προπονητή του ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, ενώ σημαντική ήταν κι η συνεισφορά των Σανλί και Μαχούτογλου. Οι Βρετανοί από την άλλη είχαν κατά διαστήματα τις δικές τους καλές στιγμές, αλλά συνολικά δεν μπορούσαν να κοιτάξουν στα μάτια την τούρκικη ομάδα.

Η διαφορά πέρασε και τους 20 κάποια στιγμή στην τελευταία περίοδο, ενώ το τελικό +14 των φιλοξενούμενων επήλθε μετά από δική τους χαλάρωση σε άμυνα κι επίθεση.