Ντόρσεϊ: «Υπέροχη ατμόσφαιρα αξίζαμε τη νίκη» (vid)
Παπαπέτρου: «Μου έλειψε η Εθνική απολαύσαμε το ματς» (vid)
Μποχωρίδης: «Λυθήκαμε στο ημίχρονο και κάναμε το παιχνίδι εύκολο» (vid)
Εθνική ομάδα μπάσκετ : Στόχος να καρπωθεί τα οφέλη της επαρχίας! (vid)
Great Britain - Μπάσκετ

Great Britain - Μπασκετ - ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Μ. Βρετανία – Ιταλία 56-90: Εύκολο φινάλε για τους Ιταλούς (hls)
Απαλλαγμένοι από κάθε άγχος....πρόκρισης οι ιταλοί είχαν την ευκαιρία να παίξουν ένα....χαλαρό τελευταίο παιχνίδι μπροστά στο κοινό τους απέναντι στην αποκλεισμένη Μεγάλη Βρετανία και να πάρουν μια εύκολη νίκη με 90-56.
Εύκολα οι Εσθονοί,ελπίζουν σε….θαύμα!
Οι Εσθονοί έκαναν το καθήκον τους και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο Ευρωμπάσκετ καταβάλλοντας χωρίς άγχος και δυσκολίες τη Μεγάλη Βρετανία ουραγό του ομίλου στο Μιλάνο με 94-62.
Ιτούδης: “Έχουμε… βάθος”
Ικανοποιημένος όχι μόνο από τη νίκη (93-77) της εθνικής μας επί της Μ,. Βρετανίας, αλλά κυρίως από την εμφάνιση των παικτών του εμφανίστηκε μετά τον αγώνα ο ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Ιτούδης
Μ. Βρετανία-Ελλάδα 77-93: Έκανε το καθήκον της, «κέρδισε» τον Παπαγιάννη!
Μπορεί να έμοιαζε με αγγαρεία, μπορεί να έλειπε ο Γιάννης για το κίνητρο των high lights μπορεί να ήταν μεσημεριάτικα το παιχνίδι, όμως η ελληνική ομάδα έκανε το καθήκον της νικώντας με 93-77 έκανε το 3/3 και μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο εκτός από σκορ πρόσφερε και πλούσια θέαμα μπροστά στα μάτια και του Ντιρκ Νοβίτσκι μεταξύ άλλων.
Εκρηκτική στην τρίτη περίοδο η Κροατία (hls)
Βρίσκοντας ξέφρενο ρυθμό στην τρίτη περίοδο και κάνοντας ένα επί μέρους 35-9 η Κροατία κατάφερε να ξεπεράσει ανώδυνα την ήττα από την Ελλάδα και να πετύχει την πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ με 86-65 επί της Μεγάλης Βρετανίας.
video
Την χαρά και την ικανοποίησή τους για την παρουσία της εθνικής μας ομάδας στη Λάρισα, ενόψει του αυριανού αγώνα για τα προκριματικά του Μουντιμπάσκετ, εξέφρασαν ο πρόεδρος της ΕΟΚ κ. Λιόλιος και ο Περιφεριάρχης Θεσσαλίας κ. Αγοραστός