«Καρδιοχτύπια» στο Βόσπορο (video)

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα «χρειάστηκε» κόντρα στη μαχητική Γαλατάσαραϊ αλλά κατάφερε να φύγει τελικά με το ροζ φύλλο αγώνα από την Κωνσταντινούπολη με 74-71.

Οι Ρώσοι έφτασαν έτσι στο 5-1 και μοιράζονται την κορυφή του έκτου ομίλου του Τοp 16 μαζί με τις Ρεάλ Μαδρίτης και Μακάμπι, έχοντας τον Κρστιτς σε μεγάλη μέρα αφού τελείωσε το ματς με 24 πόντους. Στο 2-4 έμειναν οι Τούρκοι, με τον Μενσά Μπονσού να πετάει στα «σκουπίδια» την ευκαιρία της ομάδας του για ισοφάριση στο φινάλε.

Η ομάδα του Μεσίνα πήρε βραχεία κεφαλή από την αρχή και τη διατήρησε για όλο το πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 23-21 υπέρ των φιλοξενούμενων, ωστόσο πατώντας «γκάζι» με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι Ρώσοι ξέφυγαν 21-33. Με πρωταγωνιστή τον Αρσλάν η Γαλατά επανήρθε στο ματς και πήγε στα αποδυτήρια υπολειπόμενη μόλις τρεις πόντους (37-40).

Με τρίποντο του Ντόμερκαντ, οι παίκτες του Αταμάν προηγήθηκαν 52-51 και κράτησαν το προβάδισμά τους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-56). Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με Κρστιτς και Μίτσοφ και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 9 (63-72), 1:30 πριν το τέλος.

Με προσωπικές προσπάθειες του Αρόγιο η «τσιμ μπομ» πήγε το ματς στο ένα σουτ, ωστόσο η απόφαση του Μενσά Μπονσού να πάρει αυτός το τρίποντο στην τελευταία επίθεση, στέφθηκε με απόλυτη αποτυχία και έτσι η ΤΣΣΚΑ έφυγε νικήτρια με 74-71 από την Πόλη.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-40, 58-56, 71-74

Γαλατάσαραϊ (Εργκίν Αταμάν): Έρτσεγκ 4, Χέρστον 9 (1), Ακιόλ 5 (1), Αλντεμίρ, Μενσά-Μπονσού 12, Αρόγιο 16 (2), Γκιουλέρ 3 (1), Αρσλάν 19 (4), Ντόμεκαντ 3 (1).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Έτορε Μεσίνα): Τεόντοσιτς 3 (1), Μίτσοβ 10 (3), Φριτζόν 5 (1), Τζάκσον 2, Πάργκο 4 (1), Κρστιτς 24, Ουίμς 5 (1), Βοροντσέβιτς, Καούν 4, Κριάπα 6, Χάινς 11.