Με αντεπίθεση η Μάλαγα στο ΤΟΡ 16 (video)

Βήμα πρόκρισης στο ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκα έκανε η Μάλαγα η οποία επικράτησε της Μπάγερν στην Ανδαλουσία με 77-72.

Η Ουνικάχα βρέθηκε να χάνει με 62-56 στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου και 59-68 στο 33ο λεπτό όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 12-2 κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 71-70, 3′ λεπτά πριν το τέλος.
Ο Κουζμίνσκας με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στους Ισπανούς 1′.36” πριν το τέλος και αφού ο Ντιλέινι  αστόχησε σε τρίποντο, ο Βάσκες με νέο κάρφωμα διαμόρφωσε το τελικό 77-72 σφραγίζοντας τη νίκη της Μάλαγα.
Με τη νίκη της αυτή η Ισπανική ομάδα έφτασε στο 4-5 αφήνοντας στο 3-6 τόσο την Μπάγερν όσο και την Σιένα.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 43-37, 56-60, 77-72

ΜΑΛΑΓΑ: Βιδάλ 8, Ουρτασούν 1, Καλογουέι 6, Σουάρεθ 3, Γκρέιντζερ 8, Βάσκεθ 12, Κουζμίνσκας 5, Χετσχάιμερ 13, Κανέρ-Μέντλεϊ 17, Στίματς 4

ΜΠΑΓΕΡΝ: Τρούτμαν 9, Σάφαρτζικ 2, Τόμπσον 12, Στάιγκερ 4, Μπένζινγκ 4, Τζέντοβιτς 4, Ντιλέινι 14, Ιντμπίχι 2, Σάβοβιτς 4, Τέιλορ 13, Μπράιαντ 4