Με ψηλά το κεφάλι (video)

Μπορεί να είχαν αποκλειστεί και οι δύο πριν από την έναρξη της αναμέτρησης αλλά αυτό δεν εμπόδισε τις Ζαλγκίρις και Μπάμπεργκ στο να παίξουν καλό μπάσκετ και να κυνηγήσουν τη νίκη μέχρι τέλους. Αυτή εν τέλει, ήρθε για την ομάδα του Πλάθα με τελικό σκορ 90-81.

Το παιχνίδι ήταν μέχρι και την τελευταία περίοδο ντέρμπι και αυτό φάνηκε και από το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου όπου η Ζαλγκίρις είχε το ισχνό προβάδισμα με 26-25 ενώ το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 50-45 υπέρ της Ζαλγκίρις έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Λαβρίνοβιτς, Κουζμίνσκας και Πόποβιτς.

Στην επανάληψη η ομάδα του Φλέμινγκ προσπάθησε να αντιδράσει και με πρωταγωνιστές τους Γκαβέλ, Νάχμπαρ και Γιάκομπσεν πήγαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ακολουθώντας τη Ζαλγκίρις με σκορ 66-63.

Κάπου εκεί όμως η διαφορά ποιότητας φάνηκε και η Ζαλγκίρις πήρε τελικό το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 90-81 και πρώτο σκόρερ τον Λαβρίνοβιτς με 20 πόντους.

Αναλυτικά τα δεκάλεπτα: 26-25, 50-45, 66-63, 90-81