«Αυτοκτόνησε» και αποχαιρέτησε η Ζαλγκίρις (video)

Η Ζαλγκίρις πάλεψε για 35 λεπτά κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, βρέθηκε ακόμη και με +7 στο -1'11'' , όμως κατάφερε να χάσει από τους Μαδριλένους στην παράταση (105-104) και να αποχαιρετήσει την Ευρωλίγκα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νίκολα Μίροτιτς με 31 πόντους.

Η Ζαλγκίρις πάλεψε για 35 λεπτά κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, βρέθηκε ακόμη και με +7 στο -1’11” , όμως κατάφερε να χάσει από τους Μαδριλένους στην παράταση (105-104) και να αποχαιρετήσει την Ευρωλίγκα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Νίκολα Μίροτιτς με 31 πόντους.

Η Ζαλγκίρις από το ξεκίνημα του ματς έδειξε τις διαθέσεις της, επέβαλλε τον ρυθμό της και πήρε από νωρίς το προβάδισμα (12-6). Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να τελειώσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 29-19. Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου το σκηνικό δεν άλλαξε. Η Ζαλγκίρις συνέχισε να εκμεταλλεύεται την κακή άμυνα της Ρεάλ και κατάφερε να διευρύνει ακόμη περισσότερο τη διαφορά (40-26). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έδειξαν να «ξυπνάνε» και με μπροστάρη τον Κάρολ «ροκάνισαν» τη διαφορά (44-40) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ζαλγκίρις συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 12′ έστειλε τη διαφορά για ακόμη μία φορά σε διψήφια επίπεδα (51-41). Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις από την περιφέρεια και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με το τέλος της περιόδου (61-63). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Οι Λιθουανοί αφού αρχικά ισοφάρισαν σε 63-63, πήραν το προβάδισμα (72-67) και με τον Κουζμίνσκας να εκτελεί από όπου βρει διατήρησαν τη διαφορά (81-74) ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η Ρεάλ ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με επιμέρους σκορ 10-3 έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Στα 52” πριν το τέλος, ο Λαφαγιέτ έχασε την ευκαιρία να ευστοχήσει σε τρίποντο και ο Μίροτιτς με δικό του σουτ έκανε ο 94-99. Στα 25” ο Μίροτις πέτυχε ακόμη ένα καλάθι για το 94-101 και παρά το τρίποντο του ΜακΓκραθ, η Ζαλγκίρις δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι και υποχρεώθηκε στην έκτη της ήττα στο Top-16 της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 44-40, 61-63, 84-84, 104-105

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζοάν Πλάθα): Ντάρντεν 20(2), ΜακΓκραθ 9(2), Πόποβιτς 8(2), Ντ. Λαβρίνοβιτς 7(1), Λιπκεβίτσιους, Γιαβτόκας 6(1), Ντέλας 7(1), Κουζμίνσκας 16(2), Λαφαγιέτ 13(3), Καουκένας 4, Κσ. Λαβρίνοβιτς 14.

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ντρέιπερ 4, Φερνάντεθ 11(3), Σουάρεθ 3, Ρέγιες 4, Μίροτιτς 31(3), Μπέγκιτς 2, Κάρολ 21(5), Γιουλ 14(4), Σλότερ 5.