Ίδρωσε αλλά νίκησε (video)

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο απ όσο περίμενε όμως τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 76-73 επί της Μπάμπεργκ, φτάνοντας στις 4 νίκες σε 6 αγώνες στο ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο απ όσο περίμενε όμως τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 76-73 επί της Μπάμπεργκ. Οι πράσινοι υποτίμησαν τον αντίπαλο τους , ήταν χαλαροί στην άμυνα δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση και ουσιαστικά χρειάστηκε να παίξουν πέντε λεπτά σοβαρά στο τελευταίο δεκάλεπτο για να πάρουν την πολύτιμη νίκη και να φτάσουν τις 4 σε 6 αγώνες στο ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκα.

Μπράμος με 16, Λάσμε με 15 και 9 ριμπάουντ, Μπάνκς με 13(10/12 βολές) ήταν οι κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Διαμαντίδης που μπορεί να μην σκόραρε πολύ(7 πόντους) μοίρασε 9 ασιστ.
Νάχμπαρ με 16(11 στο πρώτο ημίχρονο), Φόρντ με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, Γκαβέλ με 12 και Γκίμπσον με 11 ήταν οι παίκτες που πήγαν να κάνουν τη ζημιά στον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά νευρικά το παιχνίδι και εγκλωβίστηκε στο ρυθμό των γερμανών που με χαμηλό σχήμα κατάφερναν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ. Ο Νάχμπαρ πρόλαβε στο πρώτο δεκάλεπτο να σημειώσει 7 πόντους δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην άμυνα των πράσινων που ουσιαστικά είχαν μόνο το Λάσμε να μετουσιώνει σε εύκολους πόντους τις επιθετικές προσπάθειες του Παναθηναϊκού.
Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 19-19, γεγονός που αποδείκνυε τα προβλήματα που αντιμετώπισε στην άμυνα το «τριφύλλι».

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αργύρης Πεδουλάκης προσπαθούσε με συνεχείς αλλαγές σε πρόσωπα να βρει το σχήμα που θα έδινε ώθηση στην ομάδα του και θα κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ παίρνοντας το πάνω χέρι στο ματς.
Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 27-26 , 5.39” και γύρισαν την άμυνα τους σε ζώνη δίνοντας την ευκαιρία στον Καπόνο να δείξει τις ικανότητες του στα σουτ τριών πόντων. Ο Παναθηναϊκός με ένα γρήγορο 6-0 προηγήθηκε 32-27, 3′.33” πριν το τέλος του ημιχρόνου χάρις σε πέντε πόντους του Καπόνο και μια βολή του Μασιούλις.
Οι Γερμανοί δεν το έβαλαν κάτω αποδεικνύοντας ότι είναι πεισματάρηδες μείωσαν 34-33 με τον 11ο πόντο του Νάχμπαρ όμως ο Λάσμε απάντησε φτάνοντας τους 9 πόντους και διαμόρφωσε το 36-33 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε και πάλι νευρικά δίνοντας τη δυνατότητα στους Γερμανούς να διατηρούν την επαφής το σκορ και να ισοφαρίσουν 40-40 με δύο βολές του Γκαβέλ στο 23’του παιχνιδιού. Σε εκείνο το σημείο «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνα του περιόρισαν τα λάθη τους και παίζοντας χωρίς τον Διαμαντίδη έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-2, παίρνοντας διαφορά εννέα πόντων (51-42), 2′.26” πριν το τέλος της περιόδου.
Η Μπάμπεργκ όμως που αποδείχτηκε εφτάψυχη, επέστρεψε για ακόμα μια φορά στο παιχνίδι. Έτρεξε το δικό της σερί 7-0 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -2(51-49) τι στιγμή μάλιστα που το μεγάλο επιθετικό της όπλο είχε σκοράρει μόνο με μια βολή σε αυτό το δεκάλεπτο.

Ο Παναθηναϊκός έχοντας απολέσει πολύ γρήγορα τη μεγάλη που πήρε στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε αγχωμένος στην τελική ευθεία του παιχνιδιού.
Η Μπάμπεργκ η οποία βρήκε λύσεις από την περιφέρεια προηγήθηκε ξανά για πρώτη φορά μετά το 27-26 του14′, με 57-59, 6′.40” πριν το τέλος του ματς.
Ένα γρήγορο 5-0 με τρίποντο του Μπράμος και ένα κάρφωμα του Λάσμε έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +3(64-61) 3′.35 πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Οι εξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης έδειχναν να το ελέγχουν το ματς στα τελευταία λεπτά ειδικά όταν προηγήθηκαν με 69-63, 1′.23” πριν το τέλος όμως οι γερμανοί είχαν πάντα μια απάντηση και έμεναν ζωντανοί.
Το ματς πήγε στη ρουλέτα των ελευθέρων βολών, οι παίκτες του Πεδουλάκη φάνηκαν ψύχραιμοι και εύστοχοι και παρά το μεγάλο τρίποντο του Γκίμπσον που έφερε το ματς στον πόντο (74-73) τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη που τον φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση του στους 8 της Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-33, 51-49, 76-73

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Βιατόρ (Γαλλία), Κοβάλσκι (Πολωνία)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 16 (2), Ματσιούλις 8 (1), Καπόνο 5 (1), Ούκιτς 2, Λάσμε 15, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 4 (1), Μπανκς 13 (1), Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 4
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Κρις Φλέμινγκ): Γκίμπσον 11 (3), Γκόλντσμπερι 6 (2), Νάχμπαρ 16, Τάντα 3, Νέουμαν 4, Φορντ 15, Γιάκομπσεν, Γκάβελ 12 (2), Ζιρμπς 6.