Σεφτέ…έκανε η Τσεντεβίτα (Video)

Την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση πανηγύρισε η Τσεντεβίτα, επικρατώντας της Κάχα Λαμποράλ με 76-69, για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς να παρουσιάζουν μεγάλες διαφορές στην απόδοσή τους. Στην δεύτερη περίοδο η Τσεντεβίτα έσφιξε την άμυνά της και βρήκε χώρους για γρήγορο και ανοιχτό παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων στο ημίχρονο (39-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με 45-34. Η Κάχα όμως έκανε την αντεπίθεσή της και μείωσε σε 45-40 στο 25′. Οι Κροάτες όμως ανέβασαν και πάλι ρυθμό και με το τέλος της περιόδου πήραν διαφορά 12 πόντων (58-46).

Στην τέταρτη περίοδο ο αγώνας διακόπηκε για αρκετή ώρα εξαιτίας προβλήματος με τα χρονόμετρα. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν έδειξαν να χάνουν το ρυθμό τους και διατήρησαν το προβάδισμά τους. Έτσι κατάφεραν να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση με 76-69.

Δεκάλεπτα: 24-24, 39-34, 58-46, 76-69

Τσεντεβίτα (Μάλκοβιτς): Ράιτ 14 (2), Σόπουτ 12 (1), Μπάμπιτς, Άντριτς 8, Σούτον, Μπιλάν 16, Ιλιέφσκι 3, Ζελαμπάλ 11 (1), Τόμας 6, Γκριν 6 (1).

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Νοτσιόνι 8 (1), Ροτσέστι 2, Μπιέλιτσα, Καμπέθας 4, Σαν Εμετέριο 10, Πλάις 2, Χουέρτελ, Όλεσον 6, Λάμπε 11 (1), Μπιέλιτσα Ν 7 (1), Κουζέρ 6.