Έσπασε το ρόδι η Σιένα (Video)

Μπορεί η Σιένα για τρία δεκάλεπτα να ήταν πίσω στο σκορ ωστόσο με φοβερή ανατροπή την τέταρτη περίοδο κατάφερε να νικήσει τη Σαλόν/ Σαονέ με 93-90. Έτσι ο Ιταλικός σύλλογος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή διοργάνωση της Ευρωλίγκα.

Στην πρώτη περίοδο η Σαλόν προηγήθηκε με 0-5 και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γαλλικός σύλλογος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό μη μπορώντας να κάνει κάτι Σιένα. Στο 19′ η Σαλόν έφτασε στο +10 ( 44- 54), με τη Σιένα να φέρνει το παιχνίδι στο 50-55.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του παιχνιδιού με τη Σιένα να μην τους αφήνει να «ανοίξουν» πολύ τη διαφορά. Στο 28΄το σκορ ήταν 69-73 ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Σαλόν να προηγείται με 73-75.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Κμπ πέρασαν μπροστά στο σκορ με 76- 75 στο 31′ και στη συνέχεια ο Μος στο 33′ έκανε το 81-77. Στο 38′ με καλάθι του Ουίλιαμς η Σαλόν ισοφάρισε σε 88-88 και το ματς άρχισε να αποκτά περισσότερο ενδιαφέρον.

Ο Χάκετ 31″ πριν από την λήξη έκανε το 90-88 για τη Σιένα και ο Μπόμπι Μπράουν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 93-90 με τον ιταλικό σύλλογο να μετρά την πρώτη νίκη στην φετινή Ευρωλίγκα.

Δεκάλεπτα: 23-30, 50-55, 73-75, 93-90