Θα τα παίξει όλα την Πέμπτη…

Αν και έφτασε στην πηγή, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πιει νερό. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 65-62 στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι, η οποία έκανε το 2-1 στο σκορ των προημιτελικών της Ευρωλίγκα και πλέον το "τριφύλλι" θα τα παίξει όλα για όλα την Πέμπτη.

Αν και έφτασε στην πηγή, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πιει νερό. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 65-62 στο Τελ Αβίβ από τη Μακάμπι, η οποία έκανε το 2-1 στο σκορ των προημιτελικών της Ευρωλίγκα. Παρότι οι Πρωταθλητές Ευρώπης «πάλεψαν» με νύχια και με δόντιαστο κατάμεστο «Γιαντ Ελιάου» και με τους Διαμαντίδη, Καϊμακόγλου και Μπατίστ, αλλά και τον Βουγιούκα «γύρισαν» το παιχνίδι από το -15 και βρέθηκαν και στο -1 (61-60, 38΄). Ο αρχηγός προσπάθησε, αλλά στην τελευταία επίθεση, ο Καλάθης μόνος του αστόχησε από τα 6.75. Παράλληλα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε σε κακή μέρα τους Γιασικεβίτσιους και Σάτο.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα συναντηθούν ξανά την Πέμπτη (29/3, 22:05) στο «Γιαντ Ελιάου», με τον Παναθηναϊκό να στοχεύει στην ισοφάριση για να επιστρέψει στο ΟΑΚΑ για το 5ο παιχνίδι.

Πολλά τα «πράσινα» λάθη
Καλάθης Ν., Διαμαντίδης, Καϊμακόγλου, Τσαρτσαρής και Μπατίστ αποτέλεσαν την αρχική πεντάδα των «πρασίνων», με τον Ομπράντοβιτς να αφήνει εκτός Σάτο, Σμιθ και Μάριτς, τους οποίους ξεκίνησε στα δύο πρώτα παιχνίδια στο ΟΑΚΑ. Απ’ την άλλη, ο Μπλατ παρέταξε τους Οχαγιόν, Λάνγκφορντ, Σμιθ, Ελιγιάχου και Χέντριξ. Με τους Σμιθ και Λάνγκφορντ να «βομβαρδίζουν» οι Ισραηλινοί έκαναν γρήγορα το 5-0 σε 2΄, την ώρα που ο Παναθηναϊκός ήταν «μουδιασμένος» και πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 3ο λεπτό.

Ο Σμιθ μπήκε αντί του Τσαρτσαρή και ο Μάριτς αντί του Μπατίστ, σε μια προσπάθεια να «απασφαλιστεί» η άμυνα της Μακάμπι, η οποία θύμιζε… φρούριο. Μόνο ο Καλάθης κατάφερνε να μπαίνει στη ρακέτα της (5-5, 5΄). Απ’ την άλλη όμως, η άμυνα τους αν και «έκλεινε» μέσα στη ρακέτα -αφήνοντας ελεύθερα σουτ στους αντιπάλους της- ο Σχορτσιανίτης έβρισκε τρόπο να «μπουκάρει». Με τους παίκτες του Μπλατ λοιπόν, να συνεχίζουν και τα μακρινά σουτ, έγινε το 16-5 (8΄) με τον Μπλου  και τον Οχαγιόν να βρίσκουν το ρυθμό τους. Ο «Ζοτς» ήταν έξαλλος, καθώς οι παίκτες του -και δη οι ψηλοί- είχαν φτάσει τα 4 λάθη, ενώ σκόραραν μετά δυσκολίας και το δεκάλεπτο έληξε με 24-13.

Με ένα περιοδικό (ναι καλά διαβάσατε) να πέφτει στο παρκέ και να διακόπτει την επίθεση του «τριφυλλιού» και τον Ελιγιάχου να σκοράρει αμέσως μετά, ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος (26-13, 11΄). Ο «Ζοτς»έκανε το σταυρό του βλέποντας τους «πράσινους» να κάνουν το 7ο λάθος τους (στο μηδέν η Μακάμπι), αλλά μετά ακολούθησε ένα 7-0 σερί από πλευράς τους. Με Μπατίστ και Διαμαντίδη και την άμυνα να βελτιώνεται μείωσαν σε 26-20 (13΄) και ο Μπλατ αφού κάλεσε τάιμ άουτ ξαναέριξε στη «μάχη» τον Οχαγιόν. Ο Μάικ έκανε και το 27-22 (14΄), με τους «Σάρας» και Τσαρτσαρή να βοηθάνε αρκετά στο να αλλάξει ο ρυθμός της ομάδας.

Ο Σάτο δεν είχε δείξει το καλό πρόσωπο του (σ.σ. δεν έπαιρνε σουτ, έκανε λάθη) και αντικαταστάθηκε με τον Περπέρογλου, με τους «πράσινους» να χάνουν ευκαιρίες να πλησιάσουν περισσότερο. Την ίδια ώρα οι διαιτητές (Λαμόνικα, Μαρτίν, Ανκαραλί) έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο -προσπαθώντας να διορθώσουν και το ένα με το άλλο- εις βάρος και των δύο αντιπάλων και σφυρίχτηκαν και αρκετά φάουλ. Ο Λάνγκφορντ έφτασε τα 3 φάουλ και Μπατίστ και Βουγιούκας έκαναν προσπάθειες για να ρίξουν τη διαφορά (31-24, 33-26, 16΄). Οι «Τσαχόβ» της Μακάμπι πάντως, βάλθηκαν να τρελάνουν κόσμο, καθώς στην αρχή αποθέωναν τον Γιασικεβίτσιους και από κάποια στιγμή και μετά τον αποδοκίμαζαν όποτε περνούσε αλλαγή.

Στο μεταξύ ο Ομπράντοβιτς ψήλωσε περισσότερο την πεντάδα, με το Μάριτς αντί στου Σμιθ, αλλά οι γρήγοροι Ισραηλινοί και «τρύπωναν» στη ρακέτα με τον Σμιθ και τον Οχαγιόν και έκλεβαν με τον Ελιγιάχου και πήγε και στο +13 (39-26, 18΄). Η αυτοσυγκέντρωση των «πρασίνων» είχε πάει… περίπατο. Ο «Ζοτς» έριξε κι άλλον ψηλό στο ματς (Καϊμακόγλου αντί του Περπέρογλου), μη ξέροντας πως να «ξυπνήσει» την ομάδα του, η οποία είχε φτάσει τα 10 λάθη σε 18 λεπτά! Με τον Καλάθη να χάνει και δύο βολές και τον Ελιγιάχου να βάζει τη μπάλα στο καλάθι έγινε το 41-26 και ο Καϊμακόγλου προσπάθησε να «ξεκολλήσει» επιθετικά τους «πράσινους» και να τους δώσει ενέργεια. Ο διεθνής φόργουορντ έκανε το 41-28 (19΄), με το οποίο έληξε και το ημίχρονο, με μια κακή εικόνα από πλευράς Παναθηναϊκού.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Βουγιούκας με έξι σερί πόντους του μείωσε στους 9 (43-34, 23΄) και έφτασε τους 11π. Στο παρκέ είχε περάσει πάλι ο Μπλου, ο οποίος είχε 3 φάουλ και ο «Σόφο» συνέχισε να είναι «πονοκέφαλος» για τον Ομπράντοβιτς.το επιμέρους σκορ του Παναθηναϊκού όμως έφτασε το 8-2, με κάρφωμα του «Πέρπε» (43-36) και ο Βουγιούκας πέρασε εκτός να πάρει μερικές «ανάσες», με τον Μπατίστ να επιστρέφει. Στο μεταξύ, ο Οχαγιόν εξακολούθησε να βρίσκει τρόπους να σκοράρει, αλλά ο Σχορτσιανίτης χρεώθηκε με 2 φάουλ γρήγορα – γρήγορα (3 συνολικά) και αποσύρθηκε στον πάγκο (46-38, 25΄).

Ο Ομπράντοβιτς απορούσε με τα όσα σφύριζαν οι διαιτητές (σ.σ. φάουλ στον Περπέρογλου). Η «Ομάδα του Λαού» πάντως, αν και είχε τη δυνατότητα για σουτ από τα 6.75, δεν ήταν τόσο εύστοχη πλέον και με «Πέρπε» και Καλάθη στην επίθεση, τον Διαμαντίδη να δίνει ασίστ και τον Μπατίστ να παίζει πολύ καλά στην άμυνα -και ιδίως στα σκριν- οι «πράσινοι» πήγαν στο -5 (46-41, 27΄). Με τον Γιασικεβίτσιους να μην είναι σε φόρμα σήμερα και να είναι και άστοχος, χάθηκαν και ευκαιρίες να πλησιάσουν κι άλλο, ο Σμιθ τους «τιμώρησε» (48-42, 28΄). Παράλληλα, δεν είχαν καλά ποσοστά και στις βολές, αλλά ο Μπατίστ που έχασε μία πέτυχε δίποντο μετά και το δεκάλεπτο έληξε με 50-44.

«Επέστρεψε», αλλά…
Με τον Σάτο πάνω στον Μπλου, στο χαμηλό σχήμα της Μακάμπι, ξεκίνησε η τελευταία περίοδος. Ο Ομπράντοβιτς ήθελε το 4ο φάουλ του Ισραηλινού (πλέον) και ο Μπατίστ συνέχισε να βάζει τη μπάλα στο καλάθι και με τη βοήθεια και του Τσαρτσαρή έγινε το 52-48 (32΄). Ο Ελιγιάχου έφτασε στο λέι απ όμως και ο Σάτο έκανε και φάουλ, αλλά ο Διαμαντίδης διατήρησε το -4 (54-50, 33΄). Ο αρχηγός… ξαναχτύπησε και έστω και αν άργησε να «φανεί» απόψε μείωσε -για πρώτη φορά- στους 3 (56-53, 34΄:30΄΄). Ο Οχαγιόν «απάντησε», αλλά ο Καϊμακόγλου έδειχνε αποφασισμένος (58-55), αλλά με δύο κακές άμυνες και τον Χέντριξ να παίρνει ριμπάουντ και… γκολ – φάουλ πήρε και… ανάσα (61-55, 36΄).

Μετά από ασίστ του Διαμαντίδη ο Καϊμακόγλου δήλωσε ξανά «παρών» και έκανε το 61-58 από τα 6.75. Ο Καλάθης αστόχησε σε νέο τρίποντο, αλλά ο Περπέρογλου μείωσε στον πόντο (61-60, 38΄). Στη συνέχεια όμως έχασε τον Σμιθ και εκείνος έκανε το 63-60 (1΄:47΄΄) και ο Λαμόνικα χρέωσε με βήματα τον Διαμαντίδη (1:30΄΄). Η αστοχία του Λάνγκφορντ έδωσε νέα ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να μειώσει ξανά, ο Ντέβιν Σμιθ έκανε 3ο σερί φάουλ και στα 46΄΄ ο Ομπράντοβιτς πήρε τάιμ άουτ. Ζήτησε να πάει η μπάλα στον Διαμαντίδη και παρότι εκείνος δε βρήκε ευκαιρία να σουτάρει τρίποντο, με ψηλότερο αντίπαλο πάνω του, έκανε το μπάσιμο και το 63-62 στα 35΄΄.

Παρά την τάπα του Μπατίστ, ο Χέντριξ έβαλε τη μπάλα στο καλάθι στα 15΄΄ (65-62). Ο Διαμαντίδης κέρδισε φάουλ από τον Οχαγιόν (13΄΄) και παρά το γεγονός ότι ο αρχηγός έδωσε στον Νικ Καλάθη μια ωραία πάσα και εκείνος ήταν μόνος του, αστόχησε ξανά και το 65-62 παρέμεινε, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει νέα ήττα από τη Μακάμπι.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 41-28, 50-44, 65-62

Μακάμπι (Μπλατ): Παπαλουκάς, Χέντριξ 9, Σμιθ 11, Μπλου 8(2), Ελιγιάχου 8(2), Πνίνι 2, Μπερστάιν 3(1), Οχαγιόν 12(1), Τζέιμς, Σχορτσανίτης 8, Λάνγκφορντ 4.
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 13, Σάτο 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8(2), Βουγιούκας 11, Καλάθης 11, Σμιθ, Καϊμακόγλου 7(1), Γιασικεβίτσιους.