Περίπατος για την Εφές στο Μόναχο (video)

Η Αναντολού Εφές ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο την φετινή Ευρωλίγκα καθώς επικράτησε άνετα στο Μόναχο της Μπάγερν με 90-71.

Η Μπάγερν άντεξε ουσιαστικά μόλις ένα δεκάλεπτο το πρώτο όταν και προηγήθηκε με 19-18.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου έφτασε στο 26-21 αλλά εκεί τα πράγματα σοβάρεψαν.
Η Εφές με Μπαλμπάι, Σιμόν και Μότουμ έδεσε στην άμυνα την ίδια στιγμή που ξεκίνησε μια «τρίποντη καταιγίδα» (συνολικά 12/20 τρίποντα). Μπάλμπαι, Λάρκιν, Μότουμ και Πλάις σκόραραν κατά ριπάς έξω από τα 6.75 και το σκορ πήγε στο 37-44 με την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Εφές με πιεστική άμυνα και πολλές λύσεις στην επίθεση ολοένα κι έδινε μεγαλύτερες διαστάσεις στην διαφορά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 72-51.

Η διαφορά έφτασε και τους 26 πόντους 60-86 με την Εφές να έχει πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό  πόντων, Μότουμ 14, Λάρκιν 13, Άντερσον 12, Μοερμάν και Πλάις με 11.

Για την Μπάγερν πρώτος σκόρερ με 17 πόντους ο Ντέντοβιτς και ακολούθησε με 15 ο Γιόβιτς.