Η Γκραν Κανάρια… μοδάτη στο Μιλάνο

Με μια καταπληκτική εμφάνιση η Γκραν Κανάρια πέρασε από το Μεντιολάνουμ Φόρουμ του Μιλάνο επικρατώντας της Αρμάνι με 94-86 σημειώνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και μάλιστα αμφότερες εκτός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα οργανωμένο παιχνίδι, με ορθολογικές επιλογές στην επίθεση, παίρνοντας πολλά πράγματα από πολλούς παίκτες.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με 22-20 για την Αρμάνι, έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα, έπαιξαν με βοήθειες στην άμυνα αλλάζοντας σε όλα τα σκριν και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη.

Έκλεισαν μπροστά το ημίχρονο με 48-40 και το τρίτο στο 71-63.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Τσιτσιαρίνι να δίνει ώθηση σε άμυνα και επίθεση και με τρίποντο του Κουζμίνσκας η Αρμάνι πλησίασε στο 80-82 αλλά ως εκεί.

Στην συνέχεια λάθος επιλογές στην επίθεση και αστοχία επέτρεψαν στην Γκραν κανάρια να φύγει με 83-89 και να φτάσει άνετα στην τελική νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την Γκραν Κανάρια ο Έρικσον με 17 πόντους, 12 ο Τίλι, από 10 οι Ραντίσεβιτς και Μπάλβιν.

Για την Αρμάνι συγκινητικός ο Αρτούρας Γκουντάιτις που τελείωσε το ματς με 16 πόντους και 17 ριμπάουντ (αξιολόγηση 32), ενώ ο Τζέιμς είχε 26 πόντους και 8 ασίστ αλλά αστοχία και κρίσιμα λάθη στις τελευταίες επιθέσεις.