Έπαιξε μόνο ένα ημίχρονο η Εφές (video)

Η τουρκική ομάδα βρέθηκε να προηγείται με 17 πόντους της Μπαρτσελόνα στην Καταλωνία, ωστόσο πέτυχε μόνο 15 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα με 80-65.

Το μπάσκετ είναι άθλημα τεσσάρων περιόδων, κάτι που φάνηκε πως λησμόνησε η Εφές, η οποία εμφανίστηκε στο παρκέ του «Παλάου Μπλαουγράνα» μόνο για τις δύο πρώτες, γνωρίζοντας την έκτη φετινή ήττα της, με την Μπαρτσελόνα να επικρατεί 80-65.

Οι παίκτες του Αταμάν ήταν πολύ εύστοχοι στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 7/10 τρίποντα, βρέθηκαν μάλιστα να προηγούνται ακόμη και με 17 πόντους στα μισά της δεύτερης περιόδου, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +11, 50-39.

Ωστόσο η Εφές έμεινε στα αποδυτήρια, η Μπαρτσελόνα με σπουδαίες άμυνες βρήκε ρυθμό και στην επίθεση, έτρεξε επιμέρους σκορ 20-7 στην τρίτη περίοδο για να τελειώσει τη δουλειά στην τέταρτη με 21-8 και να φτάσει στο άνετο 80-65, έχοντας απολογισμό 8-7 στον πρώτο γύρο.

Από τους νικητές ο Οριόλα είχε 14 πόντους, οι Σεραφέν, Σίνγκλετον προσέθεσαν από 13, 10 είχε ο Χάνγκα. Για τους ηττημένους, ο Μότουμ είχε 13 πόντους κι ο Μίτσιτς 11, με 7 ασίστ αλλά και 5 λάθη.