Η Φενέρ συνεχίζει την… ανάβαση (video)

Η Φενέρμπαχτσε βασίστηκε στην άμυνα της για να περάσει από τον Αγία Πετρούπολη επικρατώντας 73-68 της ελλιπούς Ζενίτ. Εκνευριστικά άστοχοι από μακριά (6/29) οι γηπεδούχοι, 6/7 νίκες οι φιλοξενούμενοι που έκαναν άλλο ένα βήμα προς τα πλέι-οφ.

Η Φενέρμπαχτσε βασίστηκε στην άμυνα της για να περάσει από τον Αγία Πετρούπολη επικρατώντας 73-68 της ελλιπούς Ζενίτ. Εκνευριστικά άστοχοι από μακριά (6/29) οι γηπεδούχοι.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (15-19), ο Ομπράντοβιτς παρέταξε… πανύψηλα σχήματα (Σλούκας – Γουίλιαμς-Ντατόμε-Τόμας-Βέσελι), η Ζενίτ δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση και η διαφορά έφτασε στο +17 για τους φιλοξενούμενους, 20-37 στο 16΄. Εντούτοις οι Ρώσοι εν το έβαλαν κάτω και με μπροστάρηδες τους Τόμας και Χόλινς όχι μόνο ροκάνισαν την διαφορά στο ημίχρονο (32-41), αλλά συνέχισαν να την ψαλιδίζουν και στην τρίτη περίοδο χάρη στον απολαυστικό Αγιόν (50-54 στο 30΄).

Ο φορμαρισμένος Βέστερμαν με 7 γρήγορους πόντους έδωσε αέρα 10 πόντων στη Φενέρ (52-62), όμως η Ζενίτ επέστρεψε και πάλι στο ματς (61-65 με τον Χόλινς). Ο Γουίλιαμς σκόραρε για τρεις σε πολύ δύσκολο σουτ για το 61-68, όμως κάπου εκεί η Φενέρ έκανε μαζεμένα λάθη και κινδύνευσε σοβαρά με ανατροπή. Ο Αγιόν πήρε διαδοχικά το πέμπτο φάουλ των Βέσελι και Τόμας αλλά έβαλε μόνο 3/6 βολές που εκτέλεσε σε τρεις σερί επιθέσεις (64-68).

Με τον Ντε Κολό άστοχο, ο Κώστας Σλούκας πήρε την ευθύνη στο φινάλε, κέρδισε δύο σερί φάουλ, έβαλε 3/4 βολές και έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του διαμορφώνοντας το 64-71, από το οποίο η εκνευριστικά άστοχη από μακριά Ζενίτ δεν ήταν δυνατόν να επιστρέψει σε ένα λεπτό.

Ο Έλληνας γκαρντ είχε 12 πόντους, 4 ασίστ και 4 λάθη, ο Βέσελι ήταν κατά διαστήματα ο.. .παλιός καλός Βέσελι με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ κομβικός ήταν ξανά ο Βέστερμαν με 13 πόντους (7 στην τέταρτη περίοδο).

Για την Ζενίτ ο Αγιόν ήταν μακράν ο κορυφαίος με 16 πόντους, όσους πέτυχε και ο Χόλινς.