Στις 17 νίκες η σοβαρή Φενέρ (video)

Η τουρκική ομάδα προβληματίστηκε μόνο στην τρίτη περίοδο στην έδρα της Γκραν Κανάρια, επικράτησε με 82-64 και διατηρείται στην κορυφή της Euroleague.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν σωστές επιλογές, παίζοντας ομαδικό μπάσκετ, κοίταξαν στα μάτια τη Φενέρμπαχτσε, η οποία οικοδόμησε τη διαφορά των 5 πόντων με την οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο χάρη στους Γκούντουριτς και Βέσελι, με τον Τσέχο να διαμορφώνει το 19-24 με το πρώτο τρίποντό του από τον Ιανουάριο του 2016!

Στη δεύτερη περίοδο ο Σλούκας οργάνωνε άριστα κι ο Κάλινιτς εκτελούσε, με επιμέρους σκορ 20-13, η πολύ εύστοχη Φενέρ -61% στα δίποντα, 67% στα τρίποντα- προηγήθηκε ακόμη και με 14 πόντους για να πάει στα αποδυτήρια στο +12, 32-44.

Με έναν ασυγκράτητο Τιλί, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν ακόμη και στους 5, 51-56 στο τέλος της περιόδου και να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του ματς.

Ωστόσο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν είχε όρεξη για δώρα, με “κλειδί” τον Ντίξον που πέτυχε 10 πόντους και τον Γκριν να συνδράμει, η Φενέρ ξέφυγε και πάλι στο σκορ φτάνοντας στο άνετο 64-82.

Από τους νικητές, ο Βέσελι είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο Κάλινιτς είχε 16 πόντους έχοντας μόνο μία χαμένη βολή, ο Σλούκας είχε 11 πόντους, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 οι πόντοι του Ντίξον.

Για τους γηπεδούχους, ο Τιλί προσέφε 21 πόντους, 11 είχε ο Στρόμπερι.