Έχασε την ευκαιρία… (video)

Ο Ολυμπιακός των απουσιών είχε την ευκαιρία να φύγει νικητής από τη Βιτόρια, όμως πρώτα ο εξαιρετικός Πρίντεζης (έχασε δύο βολές) και στη συνέχεια ο Λαφαγιέτ αστόχησαν και η Λαμποράλ Κούτσα τον υποχρέωσε στη δεύτερη σερί ήττα του (74-73).

Έτσι, οι Πειραιώτες που αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα κατά τη διάρκεια του αγώνα, πλέον χρειάζονται τρεις νίκες στα εναπομείναντα τρία παιχνίδια του Top-16 για να πάρουν εκείνοι τη δεύτερη θέση που δίνει πλεονέκτημα έδρας.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ο υπαρχηγός Γιώργος Πρίντεζης με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ 14 με 6/6 δίποντα πρόσθεσε ο Χάντερ. Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Τζέιμς με 17 πόντους, ενώ μεγάλο ματς έκανε και ο Μπέρτανς που πέτυχε 15 πόντους.

Καλό ξεκίνημα, αλλά…

Ο Ολυμπιακός παρότι δεν είχε τον Βασίλη Σπανούλη στη διάθεση του, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Το μοναδικό πρόβλημα ήταν η περιφερειακή του άμυνα. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι Ισπανοί και με διαδοχικά τρίποντα από τους Μπέρτανς και Σενγκέλια πήραν το προβάδισμα (16-13), ωστόσο οι Πειραιώτες είχαν απάντηση. Με οργανωτή τον Μάντζαρη και μπροστάρη στην επίθεση τον Πρίντεζη απάντησαν με ένα επιμέρους 10-3 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 23-19.

Ήλεγξε το ρυθμό, έχασε τη διαφορά

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο και η διαφορά άγγιξε για πρώτη φορά το +7 (21-28). Οι γηπεδούχοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω. Εκμεταλλευόμενοι τις λάθος επιλογές στην επίθεση και τις αργές επιστροφές του Ολυμπιακού, «χτύπησαν» στον αιφνιδιασμό και μείωσαν στον πόντο (29-30) τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Πρίντεζης και Μάντζαρης ωστόσο βγήκαν και πάλι μπροστά και παρά τις προσπάθειες του Τζέιμς να ανατρέψει την κατάσταση, διατήρησαν το προβάδισμα με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (36-38).

Από κοντά η Λαμποράλ

Στην επανάληψη η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Η Λαμποράλ με ένα γρήγορο σερί 4-0 πήρε το προβάδισμα (40-38) και κάπου εκεί το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια, μέχρι τη στιγμή που ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι στην επίθεση και προηγήθηκε με 48-44. Οι γηπεδούχοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω. Με τον Σαν Εμετέριο να δίνει λύσεις στην επίθεση οι Ισπανοί ισοφάρισαν σε 52-52 προτού οι Αγραβάνης και Σλούκας διαμορφώσουν το 55-53 υπέρ του Ολυμπιακού από τη γραμμή των βολών.

«Κλώτσησε» την ευκαιρία

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Ολυμπιακός χάρη σε τρίποντο του Αγραβάνη ξέφυγε με +5 (53-58), όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Λαμποράλ απάντησε με δύο σερί τρίποντα (59-58), όμως το χειρότερο ήταν ότι βρήκε ρυθμό. Με μπροστάρη τον Τζέιμς στην επίθεση οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +4 (63-59) αναγκάζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να πάρει εσπευσμένα time out. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 7-0 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (63-66), όμως η Λαμποράλ είχε και πάλι τη λύση. Τζέιμς και Μπέρτανς πήραν το…όπλο τους στην επίθεση και έφεραν τη Λαμποράλ στο +3 (74-71) ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Χάντερ μείωσε στον πόντο (74-73), όμως στη συνέχεια ο Πρίντεζης αστόχησε σε δύο βολές και ο Λαφαγιέτ σε τρίποντο και ο Ολυμπιακός έφυγε ηττημένος από τη Βιτόρια.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-38, 53-55, 74-73

Λαμποράλ Κούτσα (Ναβάρο): Άνταμς, Τζέιμς 17 (1), Άιβερσον 5, Κοζέρ 13 (1), Σενγκέλια 5 (1), Τιγί 5, Μπέγκιτς 6, Σαν Εμετέριο 8 (2), Μπέρτανς 15 (3).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14 (3ριμπ), Ντάνστον 4 (1ασ), Παπαπέτρου 2 (2ασ), Σλούκας 7 (5ασ), Πρίντεζης 15 (1τριπ, 7ριμπ, 1ασ), Αγραβάνης 7 (2τριπ), Μάντζαρης 4, Καββαδάς 2, Λαφαγέτ 8 (2τριπ, 3ριμπ, 3ασ), Ντάρντεν 3 (1), Λοτζέσκι 7 (1).