Στο «κόλπο» και η Άλμπα (video)

Η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε 66-59 της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 7η αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας, πήρε ρεβάνς για τις δύο ήττες στην κανονική διάρκεια και παράλληλα μπήκε στο «κόλπο» της πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για τους Γερμανούς ο Τζαμέλ ΜακΛίν με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Μάρκο Μπάνιτς. Από τους ηττημένους ο Ντέβιν Σμιθ πέτυχε 17 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, ο Λίνχαρτ πρόσθεσε 15 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε και ο Σχορτσανίτης με 12 πόντους (5/6 δίποντα).

Η Άλμπα μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, όπου βρήκε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με ισχνό προβάδισμα (36-35), «έσφιξε» την άμυνα της, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων και με μπροστάρη τον ΜακΛίν στην επίθεση έτρεξε επιμέρους 15-8 στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 50-44.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Σμιθ και άξιο συμπαραστάτη του τον Λίνχαρτ ισοφάρισαν σε 53-53. Η Άλμπα απάντησε με ένα σερί 5-0 και ξέφυγε με 58-53, όμως η Μακάμπι δεν ήταν διατεθειμένη να πετάξει… λευκή πετσέτα. Οι Ισραηλινοί μείωσαν ξανά στον πόντο (57-58), όμως δεν κατάφεραν να προσπεράσουν και η Άλμπα με επιμέρους 8-2 στα τελευταία λεπτά έφτασε στη νίκη με το τελικό 66-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 36-35, 44-50, 59-66.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκάι Γκούντες): Πάργκο 7 (2), Χάινς, Σμιθ 17 (1), Ραντλ 8, Λίναρτ 15 (2), Τάιους, Οχαγιόν, Σχορτσανίτης 12, Αλεξάντερ.

Άλμπα Βερολίνου (Σάσα Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 5 (1), Κινγκ 4 (1), Τάμπου 5 (1), Βάργκας, Μπάνιτς 11, Ρέντινγκ 9 (1), Ουόλφαρτ, Ρένφροου 5 (1), Χάμοντς 8 (2), ΜακΛίν 18, Ραντόσεβιτς 1.