«Χαστούκι» στον Ζέλικο (video)

Ασταμάτητος ο Ερυθρός Αστέρας, επικράτησε 75-73 της Φενέρμπαχτσε και πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη του στην Ευρωλίγκα.

Ασταμάτητος ο Ερυθρός Αστέρας, επικράτησε 75-73 της Φενέρμπαχτσε και πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη του στην Ευρωλίγκα. Ο Όγκνιεν Κούζμιτς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και το κόψιμο στον Γιούντο στην τελευταία φάση ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Βελιγραδίου, η επιστροφή στο οποίο δεν ήταν η επιθυμητή για τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Η δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο 23-23 και το ημίχρονο να βρίσκει τον Αστέρα με το οριακό προβάδισμα του 44-42. Οι Σέρβοι, ωστόσο, έδειξαν στη συνέχεια να θέλουν πιο πολύ τη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκαν μέχρι και στο +10 (54-44) στο 23:30, αλλά η «Φενέρ» είχε την «απάντηση». Όχι μόνο έκλεισε τη διαφορά στο 61-59 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά 6:33 πριν το τέλος του αγώνα προηγήθηκε με 67-64 και με 1:30 να απομένουν έφτασε και στο +4 (69-73).

Εκεί ξεκίνησε η τελική αντεπίθεση των γηπεδούχων, με τον Τζένκινς να πετυχαίνει το τελευταίο και νικητήριο καλάθι και τον Κούζμιτς να σταματά τον Γιούντο, ο οποίος προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 44-42, 61-59, 75-73

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 6, Τόμπσον 2, Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Μίτροβιτς 2, Λάζιτς 3, Σιμόνοβιτς 12 (1), Τζένκινς 14 (2), Γκούντουριτς, Γιόβιτς 8 (1), Κούζμιτς 21, Μπιέλιτσα 2

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ούντο 16, Μαχμούτογλου, Μπογκντάνοβιτς 12 (3), Σλούκας 7 (1), Νάναλι, Βέσελι 7, Κάλινιτς 8 (2), Ντίξον 7 (1), Ντατόμε 16 (4)