Πάτησε γκάζι και πέρασε από το Κάουνας η Μακάμπι (video)

Παίζοντας αποφασιστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 73-66 στη Λιθουανία επί της Ζαλγκίρις και πέρασε μόνη δεύτερη στον πέμπτο όμιλο του Τοp 16.

Ο Λάντεσμπεργκ οδήγησε επιθετικά τη Μακάμπι με 20 πόντους, με τους Τάιους και Πάργκο να προσθέτουν από 12. Στους 4 με 2/5 δίποντα σταμάτησε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, που είχε ακόμα 2 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 11:02. Γιανκούνας και Άντερσον ήταν οι διακριθέντες από πλευράς σκοραρίσματος από πλευράς Ζαλγκίρις, πετυχαίνοντας 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (43-31) οι παίκτες της Ζαλκγίρις που ήταν όμως πολύ άστοχοι (36% δίποντα, 33% τρίποντα).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 10-4 και κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι και λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκες τις δύο ομάδες ισόπαλες (22-22).

Το επιθετικό ξέσπασμα της Ζαλγκίρις έφερε για πρώτη φορά τους Λιθουανούς στο +9 (37-28) αλλά η απάντηση της Μακάμπι ήρθε άμεσα και ήταν ένα εμφατικό 12-0, που διαμόρφωσε το 37-40 του ημιχρόνου.

Η εντολή «άμυνα» φαίνεται πως ακούστηκε περισσότερο από οτιδήποτε άλλο στα αποδυτήρια των γηπεδούχων, με τη Ζαλγκίρις να κρατά στους 8 μόλις πόντους τη Μακάμπι στο τρίτο δεκάλεπτο και το 52-48 του 30ου λεπτού να είναι γεγονός.

Το ξέσπασμα των Ισραηλινών ήρθε στο κρισιμότερο σημείο του ματς, αφού η Μακάμπι έκανε το καλύτερό της δεκάλεπτο επιθετικά (25 πόντοι) και αφού προηγήθηκε ακόμα και με 9 (58-67) δεν απώλεσε το προβάδισμά της μέχρι το τελικό 66-73.

Η ομάδα του Τελ Αβίβ μετρά πλέον 3-1 και υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική τη Ρεάλ, ενώ η Ζαλγκίρις που βρίσκεται στο 1-3, ταξιδεύει στη Βαρκελώνη για κόντρα με τη Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-40, 52-48, 66-73