Στα σημεία νικήτρια η Μακάμπι (video)

Ένα μπλοκ του Ντέβιν Σμιθ στον Ματσέι Λάμπε, έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκρινε το παιχνίδι απέναντι στην Μπαρτσελόνα υπέρ της ομάδας του Τελ Αβίβ με 70-68 για την τρίτη αγωνιστική του Top-16 της Ευρωλίγκας.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Ισραηλινοί ανέβηκαν στο 2-1, με τους Καταλανούς να πέφτουν στο 1-2 μετά από τρία ματς. Τζέρεμι Πάργκο με 20 πόντους και Ντέβιν Σμιθ με 15 και την τάπα στο τέλος στον Λάμπε ήταν οι κορυφαίοι της Μακάμπι ενώ για τους «μπλαουγκράνα» τη διαφορά έκανε ο Άντε Τόμιτς με 21 πόντους, που ήταν και ο μόνος με διψήφιο αριθμό. Πολύ καλό ματς έκανε για τους νικητές ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 11 πόντους και 9 ριμπάουντ συγκομιδή.

Η Μακάμπο βρέθηκε σταθερά μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, τελειώνοντας το 20λεπτο και με μία καλή διαφορά (36-28), κρατώντας σε χαμηλά επίπεδα σκοραρίσματος την ισπανική ομάδα. Η αντεπίθεση της Μπαρτσελόνα έγινε στην τέταρτη περίοδο, όπου πέρασε μπροστά στο σκορ με 55-56, όμως και πάλι η Μακάμπι με σερί 11-0 προηγήθηκε με 66-56. Στο φινάλε ο Ντέβιν Σμιθ ήταν ο πρωταγωνιστής για τους Ισραηλινούς, παρά τα σερί λάθη του ίδιου και των συμπαικτών του που επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να διεκδικήσει ως το τέλος το ματς. Η τάπα στον Λάμπε, ωστόσο, έκρινε τον αγώνα που έληξε στο 70-68 για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 36-28, 53-47, 70-68.

Οι πόντοι:
Μακάμπι: Πάργκο 20 (7 ασίστ), Χέινς 1, Σμιθ 15, Ραντλ 10 (8 ριμπάουντ), Λίνχαρτ 3, Τάιους (7 ριμπάουντ), Οχαγιόν 6, Λάντεσμπεργκ, Σχορτσανίτης 11 (9 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 4
Μπαρτσελόνα: Ντόελμαν 5, Χεζόνια 7, Χουέρτας 4 (7 ασίστ), Αμπρίνες 8, Σατοράνσκι 2, Πλάις 6, Τόμας 3, Τζάκσον 4, Λάμπε 3, Νάχμπαρ 5, Τόμιτς 21 (10 ριμπάουντ)