Έκανε σεφτέ με «Σόφο» (video)

Την πρώτη της νίκη στο ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μακάμπι, που επικράτησε 78-67 του Ερυθρού Αστέρα.

Την πρώτη της νίκη στο ΤΟΡ-16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μακάμπι, που επικράτησε 78-67 του Ερυθρού Αστέρα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Ο «Σόφο» πέτυχε μάλιστα τους 8 από τους πρώτους 9 πόντους των Ισραηλιτών, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (21-18) και το ημίχρονο στο +4 (37-33). Ο Αστέρας, ωστόσο, έμεινε μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι, παίρνοντας και το προβάδισμα με 42-40.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι σοβαρεύτηκαν, πάτησαν γκάζι και καθάρισαν τη νίκη, με τη διαφορά να φτάνει τους 15 πόντους (72-57) στη μέγιστη τιμή της.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-33, 56-49, 78-67

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Πάργκο 12-6ρ.-6ασ., Χέινς 1ρ.-1ασ.-2κλ., Σμιθ 8-10ρ.-3ασ.-1κλ., Ραντλ 16-9ρ.-1ασ.-4κλ.-1κοψ., Τάιους 7-4ρ.-1ασ.-2κοψ., Κοέν, Οχαγιόν 10-5ρ.-8ασ.-3κλ., Λάντεσμπεργκ 10-1ρ., Σχορτσανίτης 15-5ρ.-1ασ.-1κλ.-1κοψ.

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Γουίλιαμς 13-4ρ.-9ασ.-1κλ., Ντάνγκουμπιτς 5-1ρ.-1κλ., Μίτροβιτς 7-2ρ.-2ασ.-1κοψ., Λάζιτς 3-2ρ., Μπλάζιτς 7-8ρ., Κάλινιτς 18-2ρ.-2ασ., Μαριάνοβιτς 10-8ρ.-1ασ.-1κλ.-2κοψ., Τέγιτς, Τζένκινς 2ρ.-2κλ., Γιόβιτς 1ρ.-2ασ.-1κλ., Ζίρμπες 4-3ρ.-1ασ.