«Ζωντανή» με «διπλό» η Ζαλγκίρις

Τις ελπίδες της για μια θέση στην 8άδα της Ευρωλίγκα διατήρησε η Ζαλγκίρις που επικράτησε 91-86 της Μπάμπεργκ εκτός έδρας.

Τις ελπίδες της για μια θέση στην 8άδα της Ευρωλίγκα διατήρησε η Ζαλγκίρις που επικράτησε 91-86 της Μπάμπεργκ εκτός έδρας. Με κορυφαίους τους Λεκαβίτσιους, Γιανκούνας με 29 και 24 πόντους αντίστοιχα, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε τη δουλειά της και έριξε στο καναβάτσο τους Γερμανούς.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πιο δυνατά και αφού προηγήθηκε με 18-9, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 28-22 και το ημίχρονο στο 49-45 υπέρ της. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, ανέβασαν την απόδοσή της τους στην τρίτη περίοδο και χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 11-0 βρέθηκαν μέχρι και στο +5 (60-66), με το σκορ στο 30′ να είναι 68-67 υπέρ τους και τους Λιθουανούς να πατούν το γκάζι στο φινάλε.

Αφού αρχικά ισοφάρισε σε 74-74, στη συνέχεια η Ζαλγκίρις πήρε διαφορά πέντε πόντων, 79-74 και με σωστή διαχείριση κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Οι Μέλι και Τάις με 17 πόντους αμφότεροι ήταν οι κορυφαίοι των Γερμανών, ενώ ο Νίκος Ζήσης έκλεισε το ματς με 5 πόντους, ισάριθμες ασίστ, 3 ριμπάουντ και άλλα τόσα κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 45-49, 68-67, 86-91

Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 4, Μέλι 17 (1), Ζήσης 5 (1), Νίκολιτς 9, Θις 17 (1), Λο 2, Βερεμένκο 4, Μίλερ 15 (3), ΜακΝίλ 3 (1), Ραντόσεβιτς 10

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 8 (2), Λεκαβίτσιους 29 (5), Βέστερμαν 3, Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 6 (1), Γιανκούνας 24 (4), Μιλάκνις, Λίμα 2, Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 11 (1)