Ιδια γεύση από….Αστέρα και φέτος (video)

Μπορεί να άλλαξε μεγάλο μέρος της ομάδας και προπονητή αλλά ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε ότι και φέτος έχει ένα μεγάλο όπλο: Το....οχυρό του Βελιγραδίου. Το πρώτο του θύμα ήταν η Μπαρτσελονα την οποία νίκησε με 90-82 κάνοντας την πρώτη του φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα.

Μπορεί να άλλαξε μεγάλο μέρος της ομάδας και προπονητή αλλά ο Ερυθρός Αστέρας έδειξε ότι και φέτος έχει ένα μεγάλο όπλο: Το….οχυρό του Βελιγραδίου. Το πρώτο του θύμα ήταν η Μπαρτσελονα την οποία νίκησε με 90-82 κάνοντας την πρώτη του φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά σε άμυνα και επίθεση (6/6 στις πρώτες επιθέσεις) και για 25 λεπτά έμοιαζε να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι έχοντας πρόβλημα μόνο με την αντιμετώπιση του Σεραφέν. Προηγήθηκαν 20-10, 24-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου, 26-13, και 44-32 στην ανάπαυλα. Στο 25′ είχαν φτάσει τη διαφορά στο +14(55-41). Αλλά σε εκείνο το σημείο το φόρτωμα του Σεραφέν με 3ο φάουλ μάλλον είχε ευεργετικές συν’έπειες για τη Μπαρτσελόνα.

Ο Τόμιτς θύμισε λίγο από παλιό….Τόμιτς και η αφύπνιση του Ερτέλ (13 πόντοι στα τελευταία 15 λεπτά και 11 ασίστ συνολικά) βοήθησαν τη Μπαρτσελόνα όχι μόνο να μειώσει αλλά να περάσει και μπροστά με 79-80 με 2’47” για το φινάλε. Αλλά οι γηπεδούχοι με ηγέτες τους Ρότσεστι και Μπιέλιτσα κατάφεραν να μείνουν όρθιοι και να πα΄ρουν τη νίκη με 90-82

ΑΣΤΕΡΑΣ: Κέσελ, Ραντίσεβιτς 5, Λάζιτς, Λαζάρεβιτς, Αντιτς 10, Ντόμπριτς 9, Φελντέιν 7, Γιάνκοβιτς 2, Ρότσεστι 22, Λεσόρτ 13, Μπιέλιτσα 23.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σεραφέν 16, Ρίμπας 4, Πρέσι 3, Χάνγκα 10, Ναβάρο 2, Ερτέλ 14, Βεζένκο 4, Οριόλα 8, Κόπονεν 5, Τόμιτς 10, Μόερμαν 6.