Μακάμπι-Βιλερμπάν 98-90: «Καθάρισε» ο Μπόλντγουιν (highlights)

Με ηγέτη έναν εκπληκτικό Μπόλντγουιν η Μακάμπι δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε την Βιλερμπάν με 98-90 στην «Αλεξάντερ Νίκολιτς Χολ» για την 30η αγωνιστική της Euroleague.

Μια νίκη που κρατά την Μακάμπι μέσα στην δεκάδα και της επιτρέπει να κυνηγά το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα, απέναντι φυσικά σε μια ομάδα που αν και έχει αποκλειστεί εδώ και καιρό, χτυπά όλα της τα ματς.

Ηγέτης ο Μπόλντγουιν με νταμπλ-νταμπλ 30 πόντων και 10 ασίστ, εξαιρετικός στην επίθεση ο Κόλσον, κυρίαρχος με νταμπλ-νταμπλ ο Νίμπο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν το έλεγχο και την πρωτοπορία στο σκορ. Ξέφυγαν με 18-9 έχοντας τους Μπόλντγουιν, Μπράουν και Νίμπο να οδηγούν στο σκορ. Στην συνέχεια η Βιλερμπάν με Ντε Κολό να οδηγεί και πολλούς να μπαίνουν στην εξίσωση του σκοραρίσματος μάζεψε τα πράγματα με το δεκάλεπτο να τελειώνει 23-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μπόλντγουιν, Κόλσον και Νίμπο από τη μία και Ντε Κολό, Λι και Λοβέρν από την άλλη είχαν πάντα τις απαντήσεις με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, αλλά πλέον και την Βιλερμπάν να περνά κάποιες στιγμές μπροστά. Μάλιστα το επιμέρους σκορ ήταν 24-28 με την Βιλερμπάν να κλείνει μπροστά στο ημίχρονο 47-49.
Ένα πρώτο ημίχρονο με τις άμυνες να είναι σε δεύτερο ρόλο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα η Βιλερμπάν ξέφυγε 47-53 και 50-56 με Φαλ να έχει 10 πόντους και 9 ριμπάουντ σε εκείνο το σημείο. Στο 25’ η Βιλερμπάν με τρίποντο του Λι, ξέφυγε με +10 (54-64). Η Μακάμπι με τον Νίμπο να σκοράρει και να μαζεύει ριμπάουντ (13π.-10ρ. σε εκείνο το σημείο) προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε 63-66 στο 27’. Το δεκάλεπτο τελείωσε στο 66-69.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με ηγέτη τον Ντιμπαρτολομέο, η Μακάμπι προσπάθησε να πιέσει στην άμυνα. Ο αρχηγός έδωσε λύσεις στην επίθεση, έκλεψε μπάλες και η Μακάμπι μείωσε 70-71. Με τον Κόλσον να παίρνει την σκυτάλη η Μακάμπι πέρασε 77-76 στο 35’.Με Μπόλνγουιν και Κλίβελαντ έκανε το 82-77 στο 36’. Με γκολ-φάουλ του Ντεσόν Τόμας η Βιλερμπάν μείωσε στο 84-82 στο 37’ και 86-85 με Φαλ. Όμως η Μακάμπι με Μπόλντγουιν και Νίμπο πάτησε γκάζι κι έφτασε στη νίκη έστω κι αν δυσκολεύτηκε πολύ για 38 λεπτά.