Εφές-Παρτίζαν 100-94: Μέγας είσαι Λάρκιν! (highlights)

Με πρωταγωνιστή τον...τραυματία Λάρκιν η ομάδα του Ερντέμ Τζαν επιβλήθηκε της Παρτίζαν στην Τουρκία με 100-94 για την 10η αγωνιστική της Euroleague.

Σε μία σπουδαία αναμέτρηση υψηλής μπασκετικής στάθμης, η Εφές με εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε στο “Σινάν Ερντέμ” της Παρτίζαν με 100-94 φτάνοντας στο 5-5, ενώ οι Σέρβοι έχουν 4-6.

Πρώτο ημίχρονο υψηλού ρυθμού

Οι γηπεδούχοι -με τραυματίες τους Μπράιαντ, Πλάις- εκκίνησαν κάπως νωθρά με τους Σέρβους (δίχως τους Πάντερ, Αβράμοβιτς, Τριφούνοβιτς) να στηρίζονται στην ευστοχία τους από την περίμετρο και με τον Καμίνσκι σε καλή βραδιά προηγήθηκαν με 11-16. Η είσοδος του Λάρκιν, η σταθερότητα του Γουίλις, η αφύπνιση του Τόμπσον και η αμυντική βελτίωση της Εφές, έφεραν τους Τούρκους στο 44-34, αλλά το σύνολο του Ομπράντοβιτς πήγε στα αποδυτήρια στο -5 (50-45) ψαλιδίζοντας κατά το ήμισυ τη διαφορά.

Επιστροφή από την…κόλαση!

Η τρίτη περίοδος εκκίνησε πολύ άσχημα για την Εφές, αφού τραυματίστηκε ο Γουίλις στο πρώτο λεπτό με την Παρτίζαν να στηρίζεται στους Ντόζιερ και Νάναλι προκειμένου να κάνει επιμέρους σκορ 29-14 και με τρίποντο του Καμίνσκι να κλείσει την περίοδο στο +10, 64-74. Όμως οι Τούρκοι είχαν ακόμη ενέργεια και το απέδειξαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έκαναν 8 κλεψίματα, είχαν 6/9 τρίποντα, είδαν τους Κλάιμπερν και Μπομπουά να βοηθούν τον ασταμάτητο Λάρκιν, είχαν επιμέρους σκορ 36-20 φτάνοντας στη μεγάλη νίκη.

Ο Λάρκιν είχε 38 στην αξιολόγηση με 27 πόντους και 8 ασίστ, ο Τόμπσον είχε 18 πόντους, 12 ο Κλαίμπερν, όσους και ο Ζίζιτς, 11 ο Τζόουνς, 10 ο Γουίλις. Στον αντίποδα ο Καμίνσκι έκανε career high με 24 πόντους, όπως κι ο Ντόζιερ με 21, 16 ο Νάναλι.