«Καθάρισε» στο τέλος η Μάλαγα (video)

Με «όπλο» την άμυνα στην τελευταία περίοδο, η Μάλαγα επικράτησε 82-73 της Τσεντεβίτα για την 6η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκας και έκανε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο Top-16 της διοργάνωσης.

Με «όπλο» την άμυνα στην τελευταία περίοδο, η Μάλαγα επικράτησε 82-73 της Τσεντεβίτα για την 6η αγωνιστική των ομίλων της Ευρωλίγκας και έκανε ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο Top-16 της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για την ισπανική ομάδα ο Τούλσον με 19 πόντους και 4 ασίστ, ενώ πολύ καλό ματς έκαναν ο Κουζμίνσκας με 14 πόντους και ο Γκολούμποβιτς με 13 και 9 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, οι οποίοι είναι στην τελευταία θέση του ομίλου μαζί με τη Λιμόζ ξεχώρισε ο Μπίλαν με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ούκιτς πρόσθεσε 15 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 9 ασίστ.

Οι Κροάτες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και αιφνιδίασαν την Ουνικάχα. Προηγήθηκαν με 19-13 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με ισχνό προβάδισμα (22-23). Στη δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί αντέδρασαν, βελτίωσαν την άμυνα τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τούλσον και πήραν το προβάδισμα (35-31), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τσεντεβίτα με μπροστάρη τον Μπίλαν προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και ισοφάρισε σε 60-60, όμως η Μάλαγα είχε και πάλι τη λύση και διατήρησε το προβάδισμα (66-63).  Στη τελευταία περίοδο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι Κροάτες εξακολουθούσαν να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής (68-67), όμως δεν μπορούσαν να προσπεράσουν και κάπου εκεί  η Μάλαγα πάτησε… γκάζι και ξέφυγε με 80-71, φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-41, 66-63, 82-73

Μάλαγα: (Πλάθα): Μάρκοβιτς 5 (1), Βασιλειάδης 10 (2), Τούλσον 19 (3), Τόμας 3, Σουάρεθ 8 (2), Γκρέιντζερ 3, Βάσκεθ 3, Κουζμίνσκας 14, Στέφανσον, Γκριν 4, Γκολούμποβιτς 13.

Τσεντεβίτα: (Ρέπεσα): Ζούμπτσιτς 3 (1), Ράμλιακ 9 (1), Πίλεπιτς 2, Ντέλας Α., Ζγκάνετς, Μπίλαν 21 (8ρ.), Ντέλας Μ. 4, Γκόρντιτς 9 (1), Ούκιτς 15 (1), Αράποβιτς 10 (1).