Πήρε φόρα η Άλμπα (video)

Η Άλμπα Βερολίνου μετά τη νίκη επί της Λιμόζ, πέρασε και από την Κροατία, επικρατώντας 80-67 της Τσεντεβίτα για την 5η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Ευρωλίγκας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Κορυφαίος για τους Γερμανούς ο ΜακΛίν με 20 πόντους και πέντε ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ρέντινγκ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Ούκιτς με 15 πόντους και 5 ασίστ και ο Ζούμπτσιτς με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Άλμπα με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους (25-21), δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στους Κροάτες. Πατώντας το… γκάζι στη δεύτερη περίοδο πήγε στο ημίχρονο με αέρα επτά πόντων (35-42), ενώ η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (50-61). Η αντίδραση της Τσεντεβίτα δεν ήρθε ούτε στην τελευταία περίοδο και η ομάδα του Βερολίνου πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80-67.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 35-42, 50-61, 67-80.

Τσεντεβίτα (Γιάσμιν Ρέπεσα): Μάζαλιν, Ζούμπτσιτς 13, Ράμλιακ 5, Πίλεπιτς 4, Άντε Ντέλας 6, Ζγκάνετς, Μπίλαν 9, Μάριο Ντέλας 4, Γκόρντιτς 9, Ούκιτς 15, Αράποβιτς 2.

Άλμπα Βερολίνου (Σάσα Ομπράντοβιτς): Γκίφεϊ 10, Κινγκ 3, Βάργκας, Ρέντινγκ 10, Βόλφαρτ 2, Ρένφρο 12, Βάγκνερ, Χάμοντς 9, ΜακΛιν 20, Ραντόσεβιτς 14.