«Κηδεία» στο Τελ Αβίβ η Τσεντεβίτα (video)

Μεγάλη νίκη με 83-73 μέσα στο Ισραήλ πήρε η Τσεντεβίτα επί της Μακάμπι, επιβεβαιώνοντας την κακή κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα του Ισραήλ. Πρώτος σκόρερ ο Ούκιτς με 17 πόντους.

Με επιθετικές διαθέσεις μπήκαν στο παρκέ οι Κροάτες, που προηγήθηκαν 18-8 στο ξεκίνημα, με τη Μακάμπι να «κλείνει» τη διαφορά στο 10′ (22-26).

Οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν (26-26) αλλά με σερί 11-1, η Τσεντεβίτα ξέφυγε και πάλι με διψήφιο (27-37)! Το ίδιο έργο με το πρώτο δεκάλεπτο, παίχθηκε και στο φινάλε του δευτέρου, με τη Μακάμπι να μειώνει 40-44 στο ημίχρονο.

Ακόμα δύο φορές μπόρεσε και ισοφάρισε η ομάδα του «λαού» (47-47, 49-49) αλλά το προβάδισμα δεν πέρασε ποτέ στα χέρια της. Οι παίκτες του Ρέπεσα έβρισκαν πάντα τις λύσεις, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με τη μέγιστη διαφορά τους στο ματς (57-68).

Η Μακάμπι έκανε την τελική της αντεπίθεση αλλά αυτή τη φορά πλησίασε μέχρι τους 3 (71-74) με τους Κροάτες να είναι ψύχραιμοι και με καθαρό μυαλό να φτάνουν στο τελικό 73-83 και στην πρώτη τους νίκη στον όμιλο. Στο 2-2 η Μακάμπι με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη να πετυχαίνει 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 40-44, 57-68, 73-83.

Μακάμπι (Γκούντες): Πάργκο 24, Χέινς 2, Σμιθ 14, Ραντλ 8, Τάιους 3, Πνίνι 7, Κοέν, Λάντσμπεργκ 5, Σχορτσανίτης 10, Μάριτς.

Τσεντεβίτα (Ρέπεσα): Μάζαλιν 2, Ζούμπτσιτς 8, Ράμλιακ, Πίλεπιτς 14, Μπάμπιτς 5, Άντε Ντέλας, Ζγκάνετς, Μπίλαν 10, Μάριο Ντέλας 10, Γκόρντιτς 16, Ούκιτς 17, Αράποβιτς 1.