Βαλένθια-Φενέρμπατσε 82-80: Έμεινε «ζωντανή» (hls)

Η Βαλένθια νίκησε με 82-80 την Φενέρμπαχτσε στην «Λα Φοντέτα» για την 29η αγωνιστική της Euroleague.

Έτσι οι «νυκτερίδες» έμειναν ζωντανές στην μάχη για την οκτάδα την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δέχτηκαν πλήγμα στις φιλοδοξίες τους για την πρώτη τετράδα.
Ο αγώνας ήταν κλειστός σε σκορ και με αλλαγες στο προβάδισμα. Όποτε μια ομάδα έφευγε με διαφορές της τάξης των 6-7 πόντων η άλλη είχε πάντα τις απαντήσεις.
Κρίθηκε ουσιαστικά στην τελευταία επίθεση.
Ο Γκούντουριτς στα 11’’ με τρίποντο ισοφάρισε το ματς στο 80-80.
Στην τελευταία επίθεση η μπάλα πήγε στον Χάρπερ, αυτό έκανε μπάσιμο και λει-απ με τον Γουέμπ στα 0.4’’ να κάνει το φόλοου για το τελικό σκορ.
Η Βαλένθια ήταν μπροστά με 22-21 στο πρώτο δεκάλεπτο και 43-42 στο ημίχρονο, ενώ με 61-60 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι, Ντούμπλιεβιτς 18π. (3/4δ, 4/4τρ. 21 pir, Χάρπερ 15π. (2/4τρ., 5/5β.), Τζόουνς 9π., 4 ασίστ, οι οποίοι πήραν 40ρ. με 16 επιθετικά.
Για την Φενέρ οι, Γκούντουριτς 23π., 5 ασίστ, 23 pir, Μότλει 19π. (8/9δ.) 3ρ., Χέις 11π, 6ρ., ενώ πολύ κακός ο Καλάθης 2π., (1/3δ., 0/5τρ., 0/1β.) -2 pir.