Mακάμπι-Βαλένθια 84-68: Επέστρεψε στην έδρα της και στις νίκες (hls)

Το σύνολο του Κάτας παρά την απουσία του Μπόλντγουιν στο τελευταίο δεκάλεπτο, πήρε την πολύτιμη νίκη κόντρα στους Ισπανούς πηγαίνοντας στο 6-6.

H Μακάμπι μπήκε νευρικά στο παρκέ, έχοντας 1/11 σουτ, αλλά η Βαλένθια δεν το εκμεταλλεύτηκε, με αποτέλεσμα ένα σερί 9-0 των γηπεδούχουν να τους φέρει στο 15-10, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Τα 14 λάθη των Ισπανών στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο κύριος παράγοντας χάρη στον οποίο η ομάδα του Κάτας διεύρυνε το προβάδισμά της, φτάνοντας τη διαφορά στο +11, τελικώς το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε στο 35-27 υπέρ της Μακάμπι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια μείωσε τα λάθη (έκανε 3), ήταν το μοναδικό στο οποίο είχε περισσότερους πόντους από τη Μακάμπι (20-18) και μείωσε στο δίποντο, 49-47 με τρίποντο του Πρέπελιτς στο 29′.

Ο Μπόλντγουιν έφυγε τραυματίας ένα λεπτό πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, όμως το κενό του κάλυψε επάξια ο Χίλιαρντ, που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του και οδήγησε την ομάδα του στο άνετο 84-68.

Από τους νικητές ο Μπράουν είχε 15 πόντους, ο Χίλιαρντ 11, 10 ο Κόλσον, στον αντίποδα ο Λόπεθ-Αροστέγι είχε 15 πόντους, 13 ο Κλαβέρ, 11 ο Ντούμπλιεβιτς.