Με το δεξί η Μάλαγα (video)

Η Μάλαγα του Κώστα Βασιλειάδη ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην Ευρωλίγκα καθώς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τσεντεβίτα, επικρατώντας 78-63.

Η ομάδα του Πλάθα δεν είχε όρεξη να γίνει η έκπληξη με το «καλημέρα» και εμφανίστηκε ιδιαίτερα σοβαρή κόντρα στους Κροάτες, οι οποίοι μπήκαν μεν δυνατά στην αναμέτρηση, προηγήθηκαν 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στη συνέχεια «ξεφούσκωσαν» με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο, να μετατρέπουν το 33-33 σε 33-47 και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 36-47.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και να κάνουν το παιχνίδι ντέρμπι, μείωσαν στους οκτώ πόντους αλλά ήταν πάρα πολύ άστοχοι από τα 6.75μ (6/29).
Το ίδιο σκηνικό  διαδραματίστηκε και στην τέταρτη περίοδο με την εμπειρία και την προσωπικότητα της Μάλαγα να αποδεικνύονται αρκετές για να περάσει με νίκη από το Ζάγκρεμπ.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Πλάθα ήττα οι Βάσκεζ, Κουζμίνσκας και Τούλσον ενώ ο Βασιλειάδης έμεινε στα χαμηλά έχοντας μόλις τρεις πόντους.

Απ’ την άλλη, η προσφορά των Μπίλαν, Ντέλας και Πίλεπιτς δεν ήταν αρκετή για να δώσει στην ομάδα του το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-47, 48-61, 63-78.

Τσεντεβίτα: Μάζαλιν 2, Πίλεπιτς 9 (1), Μάριο Ντέλας 4, Γκόρντιτς 4, Μπιλάν 15, Αντε Ντέλας 12 (2), Ζούμπζιτς 5 (1), Αράποβιτς, Μπάμπιτς 7 (1), Ζγκάνετς, Τόμας 5

Μάλαγα: Μάρκοβιτς 3, Βασιλειάδης 3 (1), Κουζμίνσκας 12 (1), Τόμας 7 (11ριμπ), Βάσκεθ 13 (8ριμπ), Στέφανσον 2, Τούλσον 20 (2), Γκριν 9(1), Γκολούμποβιτς 3,Ενγκουιράνε, Καράχοτζιτς 2, Γκρέιντζερ 4