Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μ. 75-90: Ισοφάρισαν οι «Βαυαροί» με εκπληκτικό Τόμας! (hls)

Η Μπάγερν πανηγύρισε μεγάλη νίκη στην έδρα της Μπαρτσελόνα, επικρατώντας με 90-75 στο Παλαού Μπλαουγκράνα, κάνοντας το 1-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια!

Η σειρά των παιχνιδιών πλέον, μεταφέρεται στο Μόναχο εκεί που η Μπάγερν θα προσπαθήσει να πάρει το προβάδισμα.
Οι «βαυαροί» ξεκίνησαν με σερί 5-0 και γρήγορα πήραν αέρα έξι πόντων με πόντους του Ντέντοβιτς(3-9). Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε μπροστά με τον Λαπροβίτολα 13-11 και 16-14 όμως η Μπάγερν είχε λύσεις στην επίθεση και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 18-23.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ντεσόν Τόμας με διαδοχικά τρίποντα και συνολικά 11 πόντους έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων 20-33. Η διαφορά μάλιστα έφτασε και στους +15 20-35. Οι γηπεδούχοι έδιναν μάχη για να μειώσουν όμως ο Τόμας ήταν απλά καταπληκτικός και έκανε το 31-47. Το ημίχρονο βρήκε την Μπάγερν να προηγείται με 13 πόντους!

Η Μπαρτσελόνα κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο να ρίξει τη διαφορά στους 6 πόντους 52-58 όμως τα τρίποντα του Ομπστ λίγο πριν το τέλος της περιόδου ανέβασαν την διαφορά και πάλι στους 11, 56-67.

Οι «βαυβαροί» ανέβασαν την διαφορά στους 14, 56-70 με τον Τόμας, με την ομάδα της Βαρκελώνης, να βρίσκει λύσεις με Λαπροβίτολα και Κούρριτς και να ρίχνει τη διαφορά στους 7 πόντους. Ο Όμπστ με τρίποντο έκανε το 67-76, και ο Γουάιλερ Μπαμπ το 68-83 επίσης με τρίποντο ψαλιδίζοντας τις όποιες πιθανότητες είχε η Μπαρτσελόνα για να γυρίσει το ματς. Το τελικό 75-90 ήρθε με δύο βολές του Λούτσιτς.

Ο Ντεσόν Τόμας αναμφισβήτητα ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης με 25 πόντους, ενώ βοήθησε ο Όμπστ με 15 ποντους. Για την Μπαρτσελόνα, Λαπροβίτολα και Μίροτιτς, είχαν από 16 πόντους.